Elektřina, nebo plyn? Ušetřit můžete s obojím

Je lepší vytápět plynem? Nebo raději využívat elektřinu? Věčné dilema, které se podobá problematice benzínu a nafty.

Nechme ale automobilový průmysl ještě nějakou dobu spát a pojďme se podívat, jakými způsoby můžeme lehce zkrouhnout vlastní spotřebu za energie. Jde to totiž dobře s oběma – s plynem i elektřinou!

Jak je to s energiemi do budoucna

Ceny energií v roce 2017 se nijak výrazně neliší od těch, které na trhu panovaly v roce 2016. Přesto není nikdy pozdě pokusit se o snížení spotřeby. Hodnoty, které protopíme přes zimu, která je prozatím nebývale studená, sice nenávratně zmizí, ale s příchodem jara bude na čase se trošku omezit.

Jedna věc je, kolik jste sami nedokázali ušetřit kvůli teplotám výrazně pod nulou, a druhá je, že nám to dodavatelé nijak neulehčují. První zásadou, jak ušetřit za energie, tedy bude především vypátrat, kolik se za kilowatthodinu platí jinde.

Váš dodavatel ani zdaleka nemusí být tím nejlukrativnějším na trhu, a proto stojí za to si zjistit, jak si s nabídkami vedou ostatní. Srovnat ceny plynu a elektřiny si můžete pomocí bezplatné internetové kalkulačky, která se už sama postará o to, aby vám zobrazila ty nejvýhodnější nabídky v okolí vašeho bydliště.

Zaměřte se na okna a nenechte teplo utéct

Ať už topíte čímkoliv, okna musí být dostatečně izolovaná, aby jimi neunikalo teplo. Stěžejní je to především při topení elektřinou, která úniky snáší o mnoho hůře než plyn. Ten je na dotápění pro změnu zvyklý a v podstatě i díky nižší ceně i dimenzovaný.

Okna navíc otevírejte jenom na chvilku. Větrání po dobu 5 minut bude značka ideál. Na noc zatahujte rolety i závěsy. Takové utěsnění totiž také pomáhá v boji proti tepelným ztrátám.

Zbytečně nepřetápějte. Škodí to vašemu účtu i zdraví

V severských zemích se doma chodí ve svetru a teplo pro ně představuje 15 °C v nejčastěji obývané místnosti. Jakmile se ale u nás rtuť teploměru jenom lehce přiblíží nule, začínáme vyplašeně přitápět, aby se všechny pokoje vyhřály a mohlo se chodit v tenkém tričku a trenýrkách. Příliš tepla však neškodí jen vaší peněžence, ale i imunitnímu systému, který si lehce zvykne na 25 °C a následně se mínusovým hodnotám venku odmítá přizpůsobit. A na oslabený organismus se každý bacil „nalepí“ mnohem snadněji. Trocha otužování ještě nikomu neuškodilo.

Nevysávejte jen koberec, ale i topení

Podlahy vysáváme, protože se na ní usazují nečistoty a prach. Překvapivě se ale to samé děje i na našem topení. Usazování prachu může zapříčinit omezení proudu tepla, díky čemuž budeme v podstatě topit zbytečně. I přímotopy se dají vysát a tím docela dobře předejdete i tomu, že by se prach z nich mohl začít vířit, za což by vám nejeden alergik v rodině rozhodně nepoděkoval.