Jak na zabezpečení rodinného domu

Domov pro nás obvykle znamená bezpečí. A rodinný dům je navíc často místem, kde jsme prožili velkou část života, je místem vzpomínek, oázou klidu. Navíc jak praví české přísloví „můj dům – můj hrad“ a hrady mají být nedobytné.

Stará dobrá metoda: pes

Možná vás tato „metoda“ napadla hned na prvním místě, protože se jedná o historií prověřené, klasické a milé zabezpečení rodinného domu. Psi dokážou svým štěkotem zloděje odradit nejen od útoku na váš vlastní dům, někdy zachrání i ty sousední. To je praxí ověřená skutečnost.

Omezte dostupnost informací

Zbytečně neupozorňujte na majetkové nebo rodinné poměry. Stačí jmenovka na zvonku nebo brance, kam uveďte jen příjmení, např. Novákovi. Nepište své tituly nebo koncovky „ová“.

Nesdělujte na sociálních sítích, že odjíždíte na dovolenou, a nefoťte zbytečně interiér domu nebo nově koupené vybavení, abyste neodhalovali potenciál vaší domácnosti pro zloděje. Pokud máte děti, myslete taky na to, co mohou o vaší domácnosti nevědomky prozradit.

Cennosti dávejte do domácího trezoru nebo využijte bezpečnostní schránku v bance.

Naopak mějte informace o cenném vybavení pro sebe – napište si seznam včetně výrobních čísel, dokladů a fotodokumentace pro případnou snadnější identifikaci. V případě vykradení se bude seznam hodit pro policii i pojišťovnu.

Zabezpečte opravdu všechna místa vniknutí

Každé zabezpečení domu je ale tak odolné, jak odolný je jeho nejslabší článek. Není žádným tajemstvím, že vstupní dveře nejsou u rodinnému domu nejčastějším místem útoku, bývají totiž již velmi dobře zabezpečeny. Přesto je dobré připomenout, jaká jsou hlavní kritéria skutečně bezpečnostních dveří – bezpečnostní třída, vnitřní ocelová konstrukce dveří, počet jistících bodů včetně bodu do podlahy, termo povrchová úprava pro odolávání vlivu počasí, protipožární odolnost, zvuková a tepelná izolace, bezpečnostní vložka se zámkem ve stejné bezpečnostní třídě jako dveře, kování a příslušenství jako kukátko, bezpečnostní řetízek nebo páka. Klíčové jsou také bezpečnostní zárubně, bez nich mohou být bezpečnostní dveře zcela zbytečné.

Naproti tomu jsou většinou špatně zajištěná okna nebo dveře do sklepa. Nezapomeňte tedy, že u rodinného domu bezpečnostní dveře nestačí a poraďte se taky o možnostech zabezpečení oken a sklepa. Například vrstvená bezpečnostní skla, bezpečnostní fólie nebo uzamykatelný mechanismus oken. Sklepní a půdní okna je pak dobré buď dovybavit kvalitně ukotvenou okrasnou mříží nebo nahradit novým tvrzeným sklem.

DOPORUČUJEME: Firma Adlo vedle bezpečnostních dveří dokáže zajistit také zabezpečení oken a sklepa. Na trhu je už 27 let a působí v 6 zemích Evropy včetně Německa a Švýcarska.

Instalujte elektronické bezpečnostní systémy

Mechanický zábranný systém mají za úkol zloděje odradit nebo zpomalit. Abychom byli o případném narušení objektu včas informování, potřebujeme ještě elektronický zabezpečovací systém. Rozdělujeme je na klasické drátové a bezdrátové. V prvním případě jsou jednotlivé detektory a čidla vzájemně propojena vodiči. Instalace drátového systému je z tohoto důvodu náročnější a tudíž dražší. Montáž bezdrátových systémů je mnohem snadnější, ale jejich pořizovací cena je vyšší. Navíc je třeba věnovat pozornost pravidelné údržbě, což představuje minimálně jednou ročně výměnu napájecích baterií.

Můžete volit režim hlídání, když nejste doma, ale i když jdete například jen spát. Součástí může být také požární detektor s detektorem plynu. Neocenitelným pomocníkem je pak v situacích, kdy nedojte pouze k vloupání, ale také k přepadení v domě.

Pomoci umí taky kamerový monitorovací systémy, jehož výhodou je možnost okamžité kontroly domu díky internetu. Pořízení je finančně náročnější, ale pokud doma nebýváte často nebo potřebujete ohlídat chatu, je to určitě dobrá investice.

Elektronické zabezpečovací systémy jsou ideální v kombinaci s mechanickými zábrannými systémy a dobrou pojistnou smlouvou. Pak můžete usínat s dobrým pocitem, že jste pro bezpečnost své rodiny a majetku udělali maximum.