5 výdajů navíc, se kterými je nutné počítat při koupi nemovitosti na hypotéku

Po dlouhém pátrání a mnoha nezdarech jste konečně našli svůj vysněný domov? Těšíte se do vlastního a říkáte si, že nyní už stačí jen schválit předjednanou hypotéku?

V radosti raději zbrzděte, možná vás nemile překvapí, že s koupí vlastního bydlení a s vyřízením hypotéky jsou spjaty ještě další náklady. Víte, jaké to jsou?

1. Devadesátiprocentní LTV

ČNB zpřísnila poskytování hypoték, a tak si spotřebitelé už nesjednají úvěr na 100 % hodnoty nemovitosti. Je tedy nutné disponovat minimálně 10 %, hypotéka totiž může dosahovat maximálně 90 LTV. Avšak ani s tímto pravidlem není možné s jistotou počítat. Hypotéky s LTV 80 až 90 jsou omezeny, a tak banky je mohou poskytnout jen v určitém objemu.

Nemáte-li vlastní úspory na koupi nemovitosti, pak vám nezbude nic jiného než hypotéku zkombinovat se spotřebitelským úvěrem. Tento způsob financování se vám ale výrazně prodraží.

2. Daň z nemovitosti

Od listopadu 2016 došlo také ke změně daně z nemovitosti, respektive k jejímu plátci. Zatímco ještě před rokem a půl bylo na domluvě kupujícího a podávajícího, kdo daň zaplatí, dnes jde vždy na vrub kupujícího.

Daň z nemovitosti činí 4 % z kupní ceny a je nutné ji zaplatit do 3 měsíců od nabytí nemovitosti. Pořizujete-li si tak byt v hodnotě 2 000 000 Kč, musíte navíc zaplatit ještě daň ve výši 80 000 Kč. Daň je možné uhradit v hotovosti nebo v rámci hypotéky.

3. Provize realitní kanceláři

S realitní kanceláří je koupě nemovitosti snazší. Předejdete mnoha nesrovnalostem a budete mít zajištěn kompletní právní servis. Všechno ale něco stojí, a to i služby realitky. Počítejte tak, že při pořízení bytu přes zprostředkovatele zaplatíte navíc 2 až 7 % z kupní ceny.

V některých případech je provize už součástí kupní ceny, pokud tomu tak není, nelze provizi financovat hypotékou. Zaplatit ji musíte hotově nebo z jiných zdrojů.

4. Rekonstrukce bydlení

Vybrali jste si nemovitost ve skvělé lokalitě, ale nejste spokojeni s dispozicemi bytu? Čeká vás velká rekonstrukce k vysněnému bydlení? Pak si ji dobře spočítejte a ke konečné částce přičtěte ještě 10 až 20 %.

Nemáte-li vlastní úspory, je nutné rekonstrukci hradit například úvěrem ze stavebního spoření. Dobře si ale propočítejte, zda na splácení obou půjček budete mít. Pomoci vám k tomu může hypoteční kalkulačka, finanční poradce i bankéř.

5. Vybavení domácnosti

Kromě nákladů navíc v podobě rekonstrukce nezapomínejte také na výdaje na vybavení domácnosti. I to něco stojí. Hypotéka vám na vybavení nevystačí. Pokud tedy nemáte dostatečnou finanční rezervu, za kterou byste vybavení nakoupili, můžete využít spotřebitelského úvěru nebo splátkového prodeje.

Nechcete-li se kvůli vybavení domácnosti zadlužovat, vezměte si starší nábytek od známých a pořiďte si elektrospotřebiče z bazaru. Na internetu je nespočet nabídek, které jsou často jen za odvoz.