Nejveselejší svátky v roce se blíží

Velikonoce tradičně patří k největším křesťanským svátkům v roce. Lidové tradice jsou spojeny s vítáním jara a oslavou znovuzrození přírody. Hospodyně vždy uklízely a vymetaly pavučiny, aby vyhnaly všechny zimní nemoci z domova.

věnecFoto: magnet-3pagen.cz

Svátky pak vrcholí Bílou sobotou a Božím hodem velikonočním, v tyto dny se peklo a vařilo a každý host musel být podarován posvěceným pokrmem. K velikonočním symbolům patří beránek, pomlázka a kraslice, mezi sváteční jídla nádivka, jidáše, mazance, zelené rostliny (špenát, kopřivy, polníček).

Oslavy svátků jara

I když se velikonoční zvyky proměňují a jednotlivé rodiny si oslavy svátků jara přizpůsobují, společnou snahou je vyzdobit svůj domov jarními motivy a připravit pro sebe a návštěvy vybrané pochoutky na sváteční stůl. Velikonoce jsou svátkem, který mají rády hlavně děti. Těší se na pomlázku a výslužku v podobě kupovaných i doma napečených dobrot.

Inspirace pro velikonoční výzdobu

Na vycházkách jarní přírodou můžeme nasbírat materiál na velikonoční výzdobu, kterou si s trochou fantazie a šikovnosti vyrobíme. V rodině s malými dětmi je to jednoduché – většinou něco vyrobí ve škole nebo v družině.  V případě, že nemáme čas ani potřebné pomůcky, je tu ještě možnost si pěkné ozdoby koupit. Třeba velikonoční věnec na dveře z barevných kraslic nebo závěsné dekorace se zajíčky.

věnec
Foto: magnet-3pagen.cz, konvalinkový věnec

Veselá zvířátka pro děti

Jaro je obdobím, kdy se rodí nový život, a k symbolům Velikonoc patří mláďata, hlavně beránci, zajíčci, kuřátka, housátka. Děti potěší různé figurky zvířátek, ozdoby na okna, vzory na ubrusech. Hlavním bodem českých Velikonoc je stále ještě pomlázka, za kterou kluci dostávají výslužku s čokoládovými figurkami, barevnými vajíčky nebo perníky. Také se k nám dostávají zvyky ze sousedních zemí, kdy děti hledají zajíčkovo hnízdečko s nadílkou.

velikonoční zajíciFoto: magnet-3pagen.cz

Velikonoční pečení a vaření

Na svátečním stole by se měly objevit tradiční velikonoční pokrmy, mezi něž patří velikonoční nádivka, perníčky a jiné cukroví, jidášky.  S jejich přípravou dnes hospodyňkám pomůžou moderní pomocníci do kuchyně – jarní formy na pečení, vypichovátka na cukroví v podobě velikonočních zvířátek, sada na muffiny, šejkr na vejce, tvarovače vajec a další skvělé vychytávky. Toto nádobí je nejen funkční a usnadní přípravu pokrmu, zároveň krásně vypadá a spolu se slavnostním pokrmem vytváří zajímavou dekoraci.

formy na pečení
Foto: magnet-3pagen.cz

Alena Vorlíčková