Chata k celoročnímu užívání

Najít ideální rekreační objekt pro svou rodinu může být pořádný oříšek. Nikdy ale ze svých požadavků neslevujte a držte se své původní vize. Řešením i těch největších nároků je dřevostavba. Co to je? Čtěte v článku.

2014-11-12_1458
Foto: Drevstav.cz

Rodinné víkendové pobyty, letní prázdniny, zimní radovánky a později i třeba domov na důchod. Hledáte-li chatu k celoročnímu užívání, která nabízí příjemné zázemí a pohodlí moderních technologií, může vás překvapit, jak obtížné je narazit na trhu s realitami na pořádnou nabídku. Ekologické a energeticky úsporné požadavky jsou základ pro čím dál větší množství lidí, a proto je v současnosti stále rozšířenější stavební koncept montovaných chat.

Rozhodnout se postavit novou chatu s sebou nese nemálo komplikací. První je nasnadě. Své rekreační hnízdečko si většinou nestavíte v blízkosti od svého trvalého bydliště, a proto velmi rozvážně musíte řešit i své časové možnosti. Výhodou montovaných chat je velmi rychlá realizace celé stavby, a to od položení základové desky až k finálním úpravám. V bleskovém čase tak můžete být ve vysněné lokalitě a užívat si pohodové víkendy s rodinou.

2014-11-12_1500
Foto: Drevstav.cz

Jako stavební materiál se doporučuje používat pouze cinkované, ložené a sušené KVH profily, známé také jako lepené hranoly průmyslové kvality. Oproti často používanému a taky levnějšímu tzv. rostlému dřevu mají pro dřevostavbu několik klíčových vlastností:

  • Tvarová stálost. Aby se minimalizovala deformace dřeva, profily jsou technicky vysušeny na vlhkost 15 ± 3 %.
  • Variabilní délky. Délkovým nastavováním jednotlivých profilů nejsou negativně ovlivněny mechanické vlastnosti dřeva.
  • Možnosti použití. Masivní konstrukční dřevo KVH se nejčastěji využívá pro nosné konstrukce dřevostaveb a střešní konstrukce.

Ať už se rozhodnete pro domek u vody nebo chatku v lese, vždy myslete na to, jaký dopad bude mít vaše stavba na životní prostředí a kolik vás bude stát její provoz. Montované chaty nabízí perfektní variantu celoročního bydlení v přírodě s prvky moderních technologií.