Co by vám nemělo uniknout při výběru srubu

Dnešní článek má za úkol vám představit základní konstrukční prvky srubu na bydlení nebo rekreaci v každém ročním období.

srub
ilustrační foto: woodlife.cz

Podlaha srubu

Sruby pro trvalé bydlení se většinou staví tak, aby splňovaly všechny nároky na kvalitní bydlení. K tomu je potřeba adekvátní podloží, na kterém bude srub postaven. Mezi nejvíce používané řešení patří betonová základová deska, což je levnější varianta, než základy se sklepem. Základovou desku si můžete vyhotovit svépomocí, externí stavební firmou nebo vám ji může zajistit přímo dodavatel srubu (ovšem na tuto možnost se předem informujte).

podlaha

Tepelné izolace

Dostatečně silné izolační materiály proti ztrátám tepla jsou nezbytnou součástí každé konstrukce srubu. Vzhledem k tomu, že dřevostavby jsou obvykle založeny na principech ekologického bydlení, stejné je to i s izolací. Proto se setkáte s takovými (ne)tradičními materiály, jako jsou ovčí vlna, konopí nebo kamenná vata.

Kde je nutné použít izolaci proti ztrátám tepla:

  • ve střeše
  • v obvodových stěnách
  • v podlaze

Právě podlaha je určitou výjimkou z ekologických materiálů, jelikož se na její zateplení často používá polystyren.

perspektiva

Stěny srubu

V nabídce materiálů pro obvodové stěny srubu se vyskytují plné dřevo (masiv) nebo lepené profily.  Z našeho pohledu je masiv přirozenější, ale výběr samozřejmě záleží na každém zákazníkovi. Svoji roli v tomto směru může sehrát i cena, proto se dodavatele vyptejte na rozdíl ceny mezi masivem a lepeným profilem.

U vnitřních příček některé firmy zabývající se dřevostavbami nabízejí vedle dřeva další alternativu, kterou je zděná příčka.

střecha

Střecha

Říká se, že střecha dělá dům, což je nepochybně pravda. Při výběru krytiny se proto neřiďte jenom cenou, ale ani samotným vzhledem. Vždy si dobře prostudujte životnost jednotlivých materiálů a také názory jiných zákazníků, kteří ji na domu mají již více let.

Pokud řešíte konkrétní odstín, nelitujte času a navštivte nějaký srub, který má vámi preferovanou střechu. Fotografie na internetu nebo malé vzorníky nejsou v tomto případě pro výběr dostatečné. Také nezapomeňte, že vedle samotného vzhledu střechy, který ovlivňuje krytina, jsou zrovna tak důležité její spád, konstrukce a izolace.

Námi uvedené informace můžete využít i při výběru roubenky nebo chaty pro trvalé bydlení či rekreaci. Tradiční dřevostavby totiž mají v tomto směru podobné principy.