Co musíte na zahradě stihnout ještě před příchodem zimy?

Baví vás podzimní práce na zahradě, když už máte jablka, hrušky a dýně sklizené, ořechy posbírané a levanduli ostříhanou? Je pravda, že bez obvyklých lákadel už je to spíš povinnost, než příjemný relax. Jenže řádně zazimovat zahradu je velmi důležité, protože si tím pojistíte bezproblémový start další sezóny. Nečekejte na první mrazíky a udělejte potřebné práce třeba hned!

Poslední sekání trávníku

Možná si budete říkat, proč se vlastně musí trávník před zimou posekat, když je před námi období vegetačního klidu? Je to jednoduché, zjednoduší vám to práci na jaře. Přes zimu sice trávník neroste, ale zato se v něm drží víc vlhkosti.

Pokud budou stébla moc dlouhá, polehají a pod nimi může docházet k hnití. Na jaře byste pak mohli být překvapení nevzhlednými místy, která se budou pomaleji obnovovat. Krom toho, starý trávník, kde jsou i částečně uschlá stébla, se špatně hrabe, a první jarní kosení by pak pro vás znamenalo spoustu práce navíc. 

Při sekání se držte ideální délky 5 cm, příliš nízký trávník je náchylnější k promrznutí. Poté je čas na vertikutaci, kterou odstraníte mech, starou travní plsť a navíc trávník provzdušníte. Pak stačí vše pohrabat. Pokud jste zvyklí trávu a listí pálit, zkuste to letos změnit a založit raději kompost. Na jaře vás bude čekat větší nebo menší kupka materiálu plného živin, ideální hnojivo pro sazeničky rajčat nebo paprik.

Ochraňte stromy před mrazem

Pokud jste na podzim zasázeli ovocné nebo okrasné dřeviny, měli byste je nejpozději v listopadu obalit, aby je hned první mrazíky nespálily. Ideální je na to tenká bílá netkaná textilie, kterou natáhnete přes celou korunu a upevníte na kmínku.

Ochranu před mrazem ale potřebují i starší stromy. U nich hrozí nebezpečí, že při slunečných dnech bude tmavý kmen chytat sluneční paprsky, tím se ohřeje a rozproudí se míza, Večer, když teplota klesne, by mohlo dojít k jejímu zmrznutí a potrhání pletiv uvnitř kmene.

Jednou z možností je zabílení kmenů vápnem, tak jako to dělávali naši předci. Druhá možnost je obalit kmeny bílou netkanou textilií, stejnou, jakou použijete na mladé stromky.

Zasaďte tulipány a mečíky uložte do sklepa

Když se postaráte o stromy, přichází na řadu okrasné záhony. Podzim je ideální na obnovu výsadby cibulovin, takže jestli se vám na jaře zdály tulipány nebo narcisy prořídlé, přidejte do země víc cibulek. Trsy totiž vypadají mnohem lépe, než jednotlivé rostliny, zvlášť pokud náhodou u některé rostliny vyraší jen listy.

Hlíznaté rostliny, jako třeba mečíky, naopak vykopejte a uložte na suché místo do sklepa. Některé trvalky, jako třeba měsíčky, přečkají zimu úplně v pohodě, stačí jen odstranit uschlé květy a pečlivě zahrnout kořeny hlínou nebo tenkou vrstvou listí. 

Zazimovat zahradu se určitě vyplatí. Chcete si materiál, který budete potřebovat, vybrat z pohodlí domova? Stačí jít na stránky e-shopu Agrotex a objednat!