Co využít na stavbu pohledově příjemného a funkčního okolí bazénu?

Vaši zahradu konečně zdobí vysněný rodinný bazén, kterému chybí k dokonalosti jen úprava jeho okolí? Vytvoření zpevněné plochy okolo bazénu je nezbytné zejména z důvodu nezanášení nečistot do vody a možnosti pevného ustavení letního nábytku v okolí vaší vodní plochy. Vhod přijde také protiskluzový povrch, který zamezí pádům při vystupování z bazénu a který můžete v případě menších veder využít i ke slunění.

Co všechno vás kromě příjemného povrchu a vůně čeká zvolíte-li k obložení bazénu dřevo?

Mnoho majitelů bazénů dává dřevu při tvorbě zpevněných ploch v jejich okolí přednost. Méně nasákavá, a tedy pro tento účel vhodnější jsou zejména tvrdá a exotická dřeva, například dubové či merbau. Dřevěný povrch ale vyžaduje dodržování pravidelných intervalů údržby. Bez impregnace, obnovování nátěru či občasného přebroušení povrch dřeva zešedne a ztratí svoji eleganci. Neudržovaný povrch může vést také k nepříjemnému zadření třísky a poměrně významnou nevýhodou je v případě obložení bazénu také fakt, že dřevo ve vlhku klouže.

Na kamenném obložení bazénu můžete v létě rovnou grilovat

Alternativou ke dřevu je přírodní kámen, který je sice protiskluzový, ale při letních třicítkách se rozpálí tak, že budete mít problém po něm k bazénu vůbec dojít, natož se na něj položit. Dalším faktem hovořícím v neprospěch tohoto materiálu je jeho vysoká cena, která je ale na druhou stranu zase vykoupena nekonečnou životností.

Nepřehlížejte beton

Moderní technologie zpracování betonu dokážou z tohoto materiálu připravit na první pohled příjemně vypadající a esteticky vyladěnou plochu, která netrpí negativy materiálů přírodního původu. Tedy její teplota je i v horkém létě ve srovnání s kamenem přijatelná a degradace minimální. Skladebná betonová dlažba navíc nabízí jednoduchou pokládku, kterou hravě zvládnete realizovat i svépomocí, a širokou škálu povrchových úprav, díky nimž betonovou dlažbu na první pohled neodlišíte od přírodního kamene. Rozdíl však poznáte v ceně a následné údržbě. U dobře zvoleného typu povrchově ošetřené skladebné betonové dlažby se nemusíte starat o častou údržbu zamezující šíření řas a hub. Jestliže navíc dlažbu ihned po pokládce naimpregnujete pryskyřicí, zamezíte kvalitativním a barevným změnám a zjednodušíte si její případné čištění.

Zámkovou dlažbu využijte raději na příjezdovou cestu

Naprosto nevhodným materiálem pro obložení bazénů je jinak velice oblíbená zámková dlažba. I při jejím sebelepším položení, stále hrozí riziko zakopnutí o hranu dlaždice. Zámková dlažba najde využití spíše na příjezdových cestách či chodnících a při budování velkých zpevněných ploch, parkovišť a obložení domů. Zapomeňte také na sypané oblázkové směsi, které byste si časem přenesli do bazénu. Uvažujete-li kamínkovém povrchu okolí bazénu, dejte raději přednost oblázkům spojeným speciálním pryskyřicovým pojivem, které jednotlivé složky udrží pohromadě.