Jak na čištění bazénu

Udržet čistou vodu v bazénu nemusí být žádná velká věda. Péče o bazénovou vodu je nutná proto, aby nám vydržela krásně čistá, ale hlavně i zdravotně nezávadná. Pokud se o vodu dobře a pravidelně staráme, vyhneme se nutnosti bazén vypustit a napustit jej znovu.

ilustrační foto: Pinterest.com

Dobrým pomocníkem je také zakrývání vodní hladiny plachtou, aby do ní nenapadaly nečistoty. Plachta udrží i teplotu vody při nepříznivém počasí. V neposlední řadě přichází na řadu i zastřešení bazénu. V době, kdy se v bazénu nikdo nekoupe, plachta či zastřešení udrží vodu čistou.

Jak začít s údržbou vody v bazénu

Prvním důležitým krokem ke kvalitní a čisté vodě v bazénu je změření jejího pH, které lze snadno určit z pouhé kapky vody. Za tímto účelem jsou na trhu k dispozici papírové testery. Ideální rozmezí je pH 6,8 až 7,2. Dalším krokem je zjištění tvrdosti vody. Tuto neméně důležitou informaci zjistíte u svého dodavatele vody. Jestliže používáte vodu ze studny, můžete k tomu také použít papírový tester určený ke zjištění tvrdosti vody. S úpravou bazénové vody do správných hodnot si pak vezmete na pomoc speciální přípravky.

Údržba a čištění

Základem úspěchu je kvalitní písková filtrace. Pro její správný chod a funkci je opět nutná pravidelná údržba ve formě propírání náplně v podobě čistého křemičitého písku a asi každé dva roky je nutná celková výměna písku. Kartušová filtrace je velmi oblíbená díky dostupné ceně, tedy nízkým pořizovacím nákladům a pro svou snadnou údržbu. Papírovou filtrační vložku vždy postačí pouze propláchnout proudem vody. Kartušové filtrace jsou vhodné do menších nadzemních bazénů. Bazénové sítko zvládne odstranit všechny hrubé nečistoty, listy nebo mušky. Velmi užitečným pomocníkem je i bazénový vysavač, který snadno odstraní nečistoty a usazeniny ze stěn a ze dna bazénu.

Desinfekce vody

K desinfekci vody jsou nejúčinnější chlorové tablety, který ničí bakterie a řasy. Vhodnou alternativou jsou také kyslíkové přípravky bez chloru, které jsou velmi šetrné a nedráždí sliznici ani oči. Tuhle výhodu ale poznáte i v jejich ceně, protože jsou o něco dražší. Vločkovače dokáží shlukovat miniaturní částice, které nezvládne vyfiltrovat filtrace. Drobné částice se po použití vločkovače dají lehce odstranit vysavačem nebo bazénovým filtrem.

Často používaný je v současné době i plovoucí dávkovač na chlorované tablety regulující jejich uvolňování podle vašeho nastavení. Mezi přípravky nesmí chybět ani ty, které jsou vhodné k prevenci tvorby řas. Řasy způsobují nepříjemný zápach vody, kluzké dno a nepůsobí příznivě na naše zdraví. Řasy také účinně odstraní modrá skalice.