Jak na odhlučnění podlahy
ilustrační foto: pixabay.com – StockSnap
Konstrukce
Kolem nich se vše točí. Problematické jsou ty, které dobře vedou zvuk. Jde především o ty monolitické z litého betonu, s rezonančními průduchy (trubky či dráty přímo ve stěnách…) nebo konstrukce s možnými resonančními kapsami (dřevostavby) apod.
Vědět, o jakou konstrukci se jedná právě ve vašem případě, je naprostý základ. Nemá například cenu vytvářet další vrstvy a zvyšovat podlahu, když jde o vícevrstvý strop, jehož pouhé přeložení a výměna izolace můžou přinést kýžený účinek.
Také technicky zhodnoťte, o kolik můžete podlahu zvýšit. Izolace sama o sobě může být totiž poměrně mohutná. Počítejte tedy spíše s větším zvýšením podlahy.
Materiály
Správná podlaha má několik důležitých vrstev. Základem je samozřejmě pevná deska, na kterou můžete izolaci položit a je jedno, zda jde o beton, dřevěnou desku, či hurdisky. Po ní následuje první vrstva skladebné podlahy. To jsou většinou dřevovláknité desky (hobry), desky z minerálních vln atd. Působí totiž jako tepelný a vzduchový izolant a zároveň narovnávají podlahu.
Podložky pod plovoucí podlahu jsou základem, na který však mnoho lidí nevsází. Jejich šetřivost se ovšem projeví hlavně v oblasti akustickém komfortu v okolních místnostech.
Další vrstva roznáší tlak. Může se jednat o dřevotřískové desky, OSB desky, ale na trhu naleznete i speciální pochozí desky, kterými se dá tato vrstva přikrýt. Lepší je použít vrstvy dvě, položené křížem na sebe. Pak se totiž tlak bude lépe roznášet a nebude vám podlaha vrzat a dunět. Pokud chcete, použijte anhydritový potěr. Na to následuje kročejová izolace tenkovrstvá. A teprve teď nadešel čas pro novou podlahu. Patrně vás napadlo, jak silné mají jednotlivé vrstvy být. Samozřejmě, že čím silnější, tím lepší. OSB desky by měly být silné minimálně 1,5 cm, dřevotřískové desky taktéž. Kročejová izolace je v řádech milimetrů.
Pokud nemáte tolik prostoru pod dveřmi, budete se muset spokojit s menšími průřezy nebo pořídit speciální, ovšem velice finančně nákladné systémy kročejového tlumení. Ty už z výroby mají v sobě několik vrstev zabudovaných, a lze tedy vynechat jak hobru, tak i OSB desky.
Čeho se vyvarovat
Uvědomte si hlavně, že všechno, co na podlahu položíte, může zase přenášet hluk dál tím, že se to bude dotýkat stěn. Mezi stěnou a položenými deskami tak musí být mezera. Tu lze vyplnit speciálními gumovými distančními pásky.
Dále si dejte pozor na vlhkost. Je lepší základní desku napenetrovat a všechny dřevěné vrstvy (OSB, dřevotříska…) také ochránit proti vlhkosti. Izolací s parozábranou také nic nezkazíte.
Taktéž si rozmyslete, jaký typ podlahy na tuto vrstvu položíte. Plovoucí podlaha se spoustě lidem zdá tvrdá a dunivá. Uvědomte si, že pokud zvýšíte kročejový hluk o několik decibelů, je několikanásobně těžší jej utlumit. Vzpomeňte si na hodiny fyziky – hluk je veličina exponenciální.
Po dokončení nelze poznat na podlaze žádný rozdíl