Jak na vlhkost v domě

Přistěhovali jste se do nového domu a trápí vás zčernalé zdi, chlupaté rohy a vzduch jako v prádelně? Pak vás zcela jistě trápí vlhkost, přesněji řečeno zvýšená míra vlhkosti.

Vlhké zdivo
ilustrační foto: mirascz.eu

Vlhkost způsobuje nejen nehezké stopy na stěnách, ale navíc dává prostor pro vznik plísní, které jsou zdraví člověka nebezpečné. Jaké jsou příčiny vlhkosti a jak se jí zbavit, se dočtete v následujících řádcích.

Nadměrná vlhkost?

Vlhké zdi se obvykle objevují ve starších domech, kde nebyla provedena hydroizolace, nebo byla provedena špatně. Vlivem vlhkosti se stavební materiály rozpadají, ztrácí statickou nosnost, fyzikální i tepelné izolační schopnosti. Kvůli tomu se zvyšují náklady na vytápění objektu, na stěnách se začínají objevovat plísně a solné květy. Klasickými znaky jsou:

  • Kapky na skle
  • Orosená okna zevnitř
  • Vzduch jako v prádelně
  • Dlouhá doba sušení prádla

V případě, že je problém s vlhkostí pravidelný, je dobré si pořídit teploměr, který bude vlhkost v domě pravidelně kontrolovat. Ideální hodnotou je mezi 40-55%. V letních měsících a 45-60% v zimních. Jsou-li hodnoty větší, je potřeba tento problém začít intenzivně řešit.

Příčiny vlhkosti

Vlhkost může vznikat nejrůznějšími způsoby, některé jsou způsobené špatným obýváním místnost, jiné mohou být ovšem způsobeny poruchou nebo chybou při stavbě.

  • Běžný provoz domácnosti – špatné větrání, pokojové rostliny, páry vzniklé při vaření, koupeli nebo žehlení, nevhodné umístění tepelného zdroje, akvária
  • Vlhkost v konstrukci – především v novostavbách
  • Poruchy instalací – vodovody, kanalizace
  • Vnější zdroje – srážková voda, zemní vlhkost

Pokud se nedaří odhalit příčiny vlhkosti, bude potřeba si přizvat odborníka. Specializované firmy odhalí příčiny vlhkosti a doporučí vhodnou formu ošetření. Existují různé metody, od proveditelných svépomocí, jako použitím různých prostředků nebo větráním, až po postupy prováděné odborníky, jako sanace vlhkého zdiva chemickou injektáží nebo hydrofobizační a elektrofyzikální technologie.

Větrání je základ

Základním nástrojem v boji s vlhkostí je větrání. Musí být pravidelné a v dostatečné míře. V zimě se doporučuje větrat krátce, ale intenzivně, naopak v létě je dobré mít okna otevřená co nejvíce, klidně celý den. Důležitá je také průvan, proudění vzduchu s sebou vezme i nadbytečnou vlhkost. Pokud nejde mít otevřená okna, měla by se využívat alespoň mikroventilace. Odborníci doporučují tzv. tepelné šoky. Ty spočívají v přetopení místnosti a rychlým vyvětrání.