Jak snížit náklady na vytápění? Novými okny!

Děsíte se ročního zúčtování za topení? Doplácíte za plyn či elektřinu? Pokud jste odpověděli ano, přečtěte si naše rady, jak ušetřit za topení a zároveň se připravit na nadcházející topnou sezonu.

kuchyň nová oknaZdroj: zillow.com, Betty Wasserman

Zateplení domu je základ

Téměř všechny rodiny v naší republice řeší otázku snižování výdajů, a proto může být rozhodující právě zateplení domu. Jednorázovým zateplením se sníží energetická náročnost domu až o 50 procent a tím trvale klesne každoroční výdaj na vytápění, který tvoří jednu z nejvýraznějších položek provozních nákladů na chod domácnosti. Izolaci fasády pomocí tepelně izolačního systému lze provádět nejen na starém zdivu či omítce, ale i na fasádě nových domů. Dalším krokem by měla být výměna oken a dveří, přes které může teplo unikat. Nová okna a dveře přináší funkční řešení pro zateplení a tím velkou tepelnou úsporu.

Větrání

Důležitou roli hraje větrání, které převážně v zimních měsících odlehčuje těžký a vydýchaný vzduch v místnostech. Tím samozřejmě vznikají ztráty, protože nesmyslně dlouhé větrání vede k poklesu teploty a tím k dalšímu koloběhu vytápění. Pokud si chcete teplotu udržet a zároveň dodržovat pravidla správného větrání, doporučujeme otevřít okna na pár minut a nechat průvanem pročistit vzduch. Za krátkou dobu se nestihne místnost ochladit a zároveň bude v pokojích čerstvý vzduch. Větrání provádějte několikrát denně, nezapomínejte na zatěžované místnosti jako je kuchyň a koupelna. Pokud doma kouříte, větrejte opravdu pravidelně každý den. Pokud chcete lépe regulovat teplotu v místnosti, instalujte termostatické ventily, čímž snížíte náklady na vytápění o dalších osm procent.

Správná okna

Zkuste si nejlépe ještě před zimou naplánovat důkladnou revizi oken. Okny totiž uniká nejvíce energie a pociťují to všichni ti, kdo mají stará okna, ale i nová, špatně nainstalovaná okna. Vybírejte plastová okna z nejlepšího poměru ceny a kvality . Výrobce Profiplast nabízí nejen kvalitní plastová okna, ale také příslušenství, mezi které patří rolety, vnitřní a venkovní žaluzie, sítě a parapety. Sítě do oken jsou dnes nepostradatelnou ochranou proti hmyzu. Žaluzie a rolety patří k efektivním stínidlům a zároveň snižují teplotní ztráty. Jejich zatažením na noc mírně zvýšíte izolační schopnosti okna. Nechte si položit parapety přesně podle svých představ, firma Profiplast nabízí také montáž, servis a velkou škálu barevných odstínů oken i parapetů.

Zateplení = úspora

Vyměnili jste okna, dveře, ale stále nepociťujete úsporu? Pokud bydlíte ve starším domě, nezoufejte. Vyzkoušet můžete revitalizace bytových domů, čímž získáte další úsporu minimálně 35%. Investujte do svého bydlení i Vy!

nová plastová oknaZdroj: zillow.com, Brigid Wethington