Jak vybrat tepelné čerpadlo

Nebaví vás už platit vysoké účty za elektřinu? Zvolte jako svůj zdroj energie ekologické tepelné čerpadlo, které má vysokou finanční návratnost.

1-1
ilustrační foto: sinclairheatpumps.eu

Zjistěte, jak se v široké nabídce orientovat a jak správně vybrat tepelné čerpadlo, díky kterému ušetříte a vydrž vám několik desítek let. Přečtěte si náš článek.

Jak postupovat při výběru tepelného čerpadla?

  1. vyberte nejoptimálnější technické řešení
  2. nechte si zpracovat projekt topení
  3. pečlivě vybírejte dodavatele
  4. nainstalujte a nastavte tepelné čerpadlo správně

Nevíte, jestli vzduch/voda nebo země/voda?

Že patří tepelná čerpadla k ekologickým zdrojům energie o tom není pochyb. Ovšem záleží na správném výběru. Je to právě konkrétní typ tepelného čerpadla, který sehrává klíčovou roli v úspornosti a jeho životnosti.

Základní druhy tepelných čerpadel:

  • vzduch/voda
  • země/voda
  • vzduch/vzduch

Tepelné čerpadlo vzduch voda jsou nejčastěji nabízená tepelná čerpadla a dodavatelé mají dostatek zkušeností s jejich instalací. Jejich obliba roste díky tomu, že se hodí téměř do všech typů domů. Jsou ovšem dvě výjimky, kdy je lepší volit jiné tepelné čerpadlo.

  1. Když máte možnost si na zahradu položit plošný kolektor a nainstalovat tak čerpadlo země/voda. Takové čerpadlo vám nabídne až o ⅓ nižší spotřebu elektřiny a také delší životnost než tepelné čerpadlo vzduch vzduch.
  2. Pokud bydlíte v horách nebo v podhorské oblasti, je daleko lepší použít čerpadlo vzduch/voda, je to především kvůli nízkým teplotám, které u čerpadla vzduch/voda zvyšují spotřebu energie

2-1

Začněte s projektem

Základním předpokladem, že se vám tepelné čerpadlo vyplatí je nechat si udělat projekt. systémy, které se realizují bez projektu jsou většinou předimenzované a zbytečně se tak prodraží. Předimenzované systémy jsou také náchylnější na životnost a špatnou regulaci.

S projektem se tak vyhnete překombinovanému systému, který zahrnuje solární kolektory, krbové vložky a inteligentní zásobníky tepla. Většinou bývá jednoduché řešení to nejúčinnější daleko více efektivní.

Projekt vám také vyřeší problém s umístěním. Budete tak přesně vědět, kam tepelné čerpadlo umístit, aby mohlo maximálně pracovat. Pokud tepelné čerpadlo správně umístíte předejdete častým chybám, které mohou vzniknout nesprávným umístěním.

3-1

Rozhodli jste se pro velkou investici, vybírejte dodavatele pečlivě

Při výběru tepelného čerpadla nevybírejte pouze podle nejnižší ceny. Vybírejte podle jeho kvality a také dodavatele. Dobrým krokem je oslovit specializované dodavatele, kteří se věnují pouze tepelným čerpadlům a ne dalším činnostem.

Dodavatele vybírejte podle referencí a také podle cenové nabídky a nabídnutých služeb. Vždy si zjistěte, co vše obsahuje cenová nabídka. Zda je v ní zahrnutá také montáž čerpadla, elektroinstalace a zda máte v ceně také roční revize nebo prohlídky.

Kvalitu poznáte podle označení Evropskou značkou kvality Q.

Máte podlahové vytápění, radiátory nebo kombinaci?

Při výběru tepelného čerpadla je důležité si na samotné počátku vybrat jak bude novostavba nebo rekonstruovaný interiér vytápěný. Zda se bude jednat o okruhy podlahového vytápění, kombinací radiátorů a podlahového vytápění nebo se bude jednat pouze o radiátory.