Kupujeme zahradní domek. Rozhoduje velikost, ale i způsob využití

Pořízením zahradního domku chráníte své nářadí před nepřízní počasí, a tím pádem nepodléhá korozi. Kromě domků na nářadí jsou na trhu i velké chatky, ve kterých lze dokonce nouzově přespat. Zahradní domek může posloužit jako plnohodnotná stavba s okny a venkovním přístřeškem.

zahrada
Foto: Unihobby.cz – domek na nářadí

Skladování nářadí venku zkracuje jeho životnost. S nákupem sekačky a jiné dražší techniky už musíte vyřešit, kde je uskladnit. Využívat garáž také není ideální, protože se obíráte o místo pro auto. Zahradní dřevěné chatky vám poskytnou další extra prostor, ke kterému nepotřebujeme stavební povolení.

Uskladnit v nich můžete vše, od drobného nářadí, sekačky, motorové pily, ale i gril nebo příslušenství k bazénu. Dřevěné domky navíc dobře vypadají a skvěle zapadnou do každé zahrady.

Před nákupem zahradního domku si rozmyslete, k čemu všemu má sloužit. Chcete jen přístřešek na nářadí, nebo plnohodnotnou chatku s okny a terasou? Sepište si všechno současné nářadí i věci, které byste chtěli v domku skladovat v budoucnu. Nakreslete si několik velikostí půdorysu a rozvrhněte si, jak se vám nářadí do chatky vejde. Myslete i na umístění nábytku, polic a regálů. Pomohou vám v domku udržet pořádek. Půdorys domku porovnávejte i s místem, kde bude na zahradě stát. Vchod musí být dobře přístupný i s těžším nářadím. Domek také nesmí působit rušivým dojmem a zakrývat výhled ze zahrady. Pozor si dejte na příliš nízké domky. Některé, zejména ty z asijské produkce, mají příliš nízký strop, takže se v něm budete hrbit. Vždy si proto vyzkoušejte, jestli se v domku můžete postavit.

2-2

Domek na nářadí je menší a využitelná plocha nepřekročí 5 m2. Umožní prakticky jen úschovu zahradní sekačky a ručního nářadí, jako jsou hrábě, sekery, lopaty, konve a podobně. Dejte si pozor na velikost dveří. Pokud jsou jednokřídlé, měly by mít dostatečnou šířku pro vjezd sekačky nebo kolečka. Domky nemají žádné, nebo jen jedno neotevíratelné okno ve dveřích. Domek na nářadí je vyroben z nosného rámu rohových hranolů, do kterých jsou zasunuty palubky o síle 16 mm. Střecha je zhotovena z OSB desek, pokrytých nenasákavou lepenkou. Veškeré dřevěné díly jsou díky impregnaci chráněné proti vlhkosti. Domek vybírejte s petlicí na dveřích, aby šel zabezpečit visacím zámkem.

Zahradní dřevěné chatky mají půdorys kolem 10 m2 a více. Výjimkou nejsou ani domky s užitnou plochou 20 – 30 m2. Jak správně tušíte, v takovém domku už se dá i přespat a využít ho jako letní domek pro hosty. Dveře mohou být i dvoukřídlé, což oceníte při vjezdu se zahradním traktůrkem. Stěny zahradních chatek jsou z čtyřstranně opracovaných dřevěných profilů, které mají rohové hrankování. Střecha je kryta nenasákavou lepenkou, ozdobně krytá pohledovými palubkami. Okna jsou plnohodnotně otevíratelná a dveře zajištěné vložkovým zámkem s kováním.

Před nákupem si domek prohlédněte na prodejně a nechte poradit, jaká velikost je pro vás nejvýhodnější. Vybírejte i podle toho, jestli vám domek zdarma dovezou a můžete si objednat jeho montáž.