Léto je tady: je lepší bazén, nebo vířivka

Letní měsíce má spousta z nás spojené se slunečnými dny a koupáním. A pokud jste majiteli zahrady nebo prostorné terasy, jistě jste už přemýšleli právě nad volnými chvílemi strávenými v bazénu nebo venkovní vířivce.

swimming-pool-317449_1920

Ale před tím, než se pro jednu z možností rozhodnete, je dobré se zamyslet, co vlastně více upřednostňujete. Chcete spíše plavat nebo ve vodě jen odpočívat?

Potřebujete, aby voda v teplých letních dnech zabavila děti, nebo ji budete využívat pro romantické chvíle s partnerem či jako místo pro relaxaci a odreagování po náročných dnech?

Sport versus relaxace

Pokud patříte mezi sportovní nadšence a těšíte se, až si každé ráno dopřejete hodinku plavání pro zpevnění těla, pak určitě sáhněte po bazénu a doplňte ho kvalitním protiproudem. Jestliže toužíte spíše po odpočinku, uvolnění a příjemných chvílích s přáteli, jsou pro vás lepší volbou vířivky. Vířivky jsou ideální k uvolnění svalů, ale i vaší mysli po dlouhém dni v práci a také skvělým místem, kde můžete poklábosit s přáteli nad sklenkou lahodného moku.

Zábava versus léčba

Také je důležité zamyslet se nad tím, zda bude bazén či vířivka sloužit především pro vás nebo i pro další členy rodiny. Děti pravděpodobně více upřednostní bazén, jelikož v něm naleznou mnohem více zábavy a zároveň si v něm utuží kondici. Mohou v něm trénovat skoky do vody, hrát vodní pólo, volejbal nebo dokonce košíkovou.

738-1502484978

Vířivka je pak ideálním místem pro relaxaci a tzv. hydroterapii. Vztlak vody ve vířivkách, její cílené proudění a stejně tak i její optimální teplota 37 až 39 °C mají blahodárné účinky na lidský organismus. Dochází k posílení krevního oběhu, snížení tlaku, zlepšení kožního tonu, uvolnění svalů a stimulaci imunitního systému. Zároveň prospěšně působí na lidskou psychiku.

Jak často se budete koupat?

Dříve než se rozhodnete, zda si pořídit bazén nebo vířivou vanu, popřemýšlejte také nad tím, jak často se budete koupat. Chcete si koupání a relaxaci ve vodě užívat téměř každý den? Nebo si budete chvíle ve vodě dopřávat většinou jen o prázdninách?

Pokud si chcete odpočinek ve vodě užít téměř každý večer, jsou ideální volbou vířivé vany. Díky dokonalé izolaci a speciálním termokrytům si vířivky udržují provozní teplotu, a tak je můžete využívat během celého roku, jak za hezkého počasí, tak v chladnějších dnech. Představte si, že na vás na zahradě čeká vířivka pro dva, po dlouhém dni se do ní posadíte s partnerem a budete jen relaxovat.

Jestliže víte, že si budete vodní radovánky dopřávat jen o víkendu a volné dny, asi se nevyplatí vyhřívat ho denně. Tepelné ztráty jsou vzhledem k jeho velké ploše poměrně velké. Vyhřívaný bazén připadá v úvahu tedy hlavně tam, kde bude využíván opravdu denně. V případě, že sáhnete po bazénu bez zastřešení a topení, bude vám skvěle sloužit právě v teplých letních dnech.

Jakou částku jste ochotni investovat?

Množství peněz, které jste ochotni investovat, je často hlavní z věcí, která o pořízení rozhoduje. Promyslete si tedy cílovou částku, kterou je schopni za nový bazén nebo vířivku dát.