Na dřevostavbě na klíč vyděláte

Leckdo si stále ještě myslí, že pustit se do budování dřevostavby je nejen složité a nákladné, ale že i bydlení v ní bude nepohodlné a stačí malá jiskra a celý dům bude v plamenech. Není ale větších omylů. Dřevostavby jsou v současnosti jedním z nejšetrnějších a nejvýhodnějších způsobů, jak spokojeně bydlet.

dřevostavba
ilustrační foto: Flickr.com, Tsui Shan

V Česku takových domů zatím moc neuvidíte, zato v severských zemích začínají čím dál rychleji převažovat nad klasickými, zděnými. A není se čemu divit. Dřevěné stavby totiž ty zděné v mnoha ohledech předčí. A proto si získávají velkou oblibu.

Levně a šetrně

Když se rozhodnete postavit si dům, bude to trvat minimálně rok – ale spíš mnohem déle. Pokud zvolíte dřevostavbu, může na vašem pozemku stát už do čtyř měsíců. Do stavby byste se ale neměli pouštět sami, protože dřevo je velmi specifickým materiálem, se kterým musíte umět pracovat – jinak by se vám to po pár letech mohlo šeredně vymstít. S profesionály ale budete mít domek jako z pohádky. A všichni v okolí budou žasnout.

Při stavbě zřejmě neušetříte, protože ceny se pohybují podobně vysoko jako u běžných domů. Ale vynaložené náklady by se vám v příštích letech měly vrátit – domy jsou totiž nízkoenergetické a vytopíte je mnohem snadněji než ty zděné. A teplo se v nich také mnohem déle udrží – vaše účty za energii tak budou rapidně klesat a navíc nezatížíte okolní přírodu.

Proti požárům

Zatímco ještě donedávna lidé z takových „srubů“ měli strach, dnes už je situace jiná. Technologie pokročily, materiál je mnohem pevnější a rozhodně se nestaví jen z nahrubo opracovaných trámů, nýbrž z pevně slisovaných desek. Ty jsou navíc napouštěny speciálními ohnivzdornými nátěry. Nehrozí ani, že se promáčí a budou na nich plísně nebo se v domě usadí vlhkost. A co víc, celý dům vůbec nemusí vypadat jako lesní srub, ale klidně jako designová vila – záleží jen na vašich představách a přáních. Pořízením ekologicky šetrného úsporného domu tak můžete jedině vydělat – a jelikož se jeho životnost (podobně jako u zděných staveb) pohybuje okolo 100 let, zařídíte tak bezpečný domov ještě i svým potomkům.