Nejkrásnější balkonovky v ulici

Sluneční paprsky už klepou na vaši zahradu a začínají se ptát po prvních balkonovkách. Ty tvoří především letničky a společně s dvouletkami a trvalkami patří k oporám nejnižšího patra zahrady. Letničky se hodí na menší balkon v bytovém domě, ale také na pergolu, která slouží jako vstup do ekosystému zahrady.

Slušivé letničky pro balkony i pergoly

Letničky vynikají krásnými květy, některé z nich jsou zajímavé i svými listy, proto byste si je měli vybírat podle celkového vzhledu. Doba kvetení totiž může trvat jenom několik týdnů, zatímco letničky budete mít v nádobách až do konce sezony. Řada z nich se navíc hodí k řezu, takže kromě vašeho balkonu mohou zkrášlit také domácnost. Mezi letničkami najdete i rostliny vhodné k sušení.

Pokud se o letničky budete pečlivě starat, vydrží vám od května až do prvních mrazíků. Zpravidla koření poměrně mělce, takže nemají vysoké nároky na množství půdy. Často se jim naopak dobře daří v mělkých truhlících. Řadě letniček dělá dobře slunce, ale najdete mezi nimi i typy rostlin, které si oblíbily polostín.

Balkonovky pro sezonu plnou slunce

Teplotní rekordy loňského léta nejsou nic proti tomu, co nás čeká letos. V zimě sněžilo opravdu málo, a tak bude krajina i zahrada bez vody strádat. Proto bychom vám rádi doporučili balkonové rostliny, které sluníčko a horko vyloženě milují. V letním žáru nesvěsí květy, snesou slunečné stanoviště a občas zvládnou i nějaký ten den bez zálivky. Takové jsou tradiční petúnie, surfinie, pelargonie a levandule i růže. Porostou na jižně orientovaných balkonech i pergolách a snesou hodně světla i slunce.

Tradiční balkonovky – petúnie a surfinie

S těmito balkonovkami to zvládne každý začátečník, jsou totiž nenáročné a milují suché i teplé počasí. Velmi oblíbené jsou převislé petúnie, které postupně začnou vytvářet bohaté nakvétající převisy. Dají se tedy využít do balkonových truhlíků, závěsných nádob nebo do okenních truhlíků. Petúnie ovšem vyžadují i závětří – jejich kvítky jsou poměrně křehké a silný vítr nebo přívalový déšť by je velmi snadno poničil. Pokud budete odkvétající květy petúnií otrhávat, rostlina nakvete znovu a znovu a bude mít dostatek síly na bohatší květenství. Mladší sestřička petúnie surfinie vyžaduje pravidelné a poctivé zalévání. Sluší jí to také i v převislých variantách.

Pelargonie

Červené muškáty v okenních truhlících jsou českou klasikou. Ovšem je k tomu hned několik pádných důvodu: jsou poměrně bohaté a krásné, hodně toho vydrží a nebojí se žádného vedra. Navíc si můžete vybírat z převislé varianty nebo vzhůru rostoucích pelargonií. Na plném slunci budou na váš balkon či pergolu upozorňovat už z dálky. Dovedou velmi dobře hospodařit s vodou, proto je nemusíte přelévat – dobře se zabezpečí i samy. Čas od času je nechte lehce proschnout, nikoli úplně vyschnout. Prospěje jim to.

Balkon jako z pohádky

Růže se sice nehodí do truhlíků, ale výborně vypadají v květináči, kontejneru nebo jiné nádobě na zemi. Svědčí jim teplo i světlo. Nevadí jim ani současná parná léta, když jim pomůžete zálivkou a výživou. Optimální zálivka by ovšem neměla znamenat soustavné přelévání. Při nadbytku vody se totiž růžím ničí kořeny.

Voňavý středomořský styl

Teplomilná a krásná levandule je podobně jako růže rostlinou, které bude každý truhlík malý. Svědčit jí bude naopak květináč nebo nádoba na zemi. Na horké středomořské podnebí je zvyklá, vyhovují jí místa, kam celý den praží slunce a je zde horko. Levandule hladce zvládne parné podmínky. Dovede stejně jako růže dobře hospodařit se zálivkou a na podzim ji můžete využít v domácnosti – stačí nastříhat a usušit. Poslouží vám jako náplň voňavých polštářků, k provonění skříně, koupelny i prádelníku.