Co na okna? Poradíme vám!

Přemýšlíte, jak nejlépe vyřešit holá okna, kterými k vám nakukují zvědaví sousedi a v létě vám jimi dovnitř paří slunce? Co takhle zkusit využít rolety? Máte na výběr hned z několika typů.

jak vybrat okna
Foto: almma.cz

Do módy se nyní opět vracejí klasické interiérové rolety, které ale mají zcela nový kabátek a díky množství vzorů a barev se tak mohou stát více než jen funkční součástí interiéru. Budou naopak designovým prvkem, na který budete moci být hrdí. Rolety se montují nad okna a lze si vybrat z různých materiálových provedení, která zajišťují různou propustnost světla. Rolety vám tak mohou poměrně solidně zatemňovat nebo jen decentně změkčovat světlo, ale na úplnou tmu to nebude.

Venkovní zatemňovací rolety mají možnost pořídit asi spíše jen majitelé rodinných domků. Zásahy do fasády bytových domů by asi nebyly přijatelné. Je to trochu škoda, protože právě venkovní rolety nabízejí řadu nesporných výhod.

jak vybrat okna
Foto: almma.cz

Proč venkovní rolety

Venkovní rolety jsou v podstatě tvořeny vedle sebe naskládanými kovovými lamelami, které se rolují do speciální schránky umístění nad oknem. Tuto schránku je možné připevnit dodatečně buď na omítku, nebo ji schovat pod fasádu domu, kdy je ale již při stavbě potřeba s tímto zásahem počítat a nad okna umístit roletový překlad.

Rolety si můžete vybrat třeba dokonce s vestavěnými sítěmi proti hmyzu. Ty se pak dají používat samostatně, aniž byste museli stahovat rolety. I samotné rolety jsou samozřejmě dobrým prostředkem proti vniknutí hmyzu, pokud jsou zatažené. Dále také tlumí vnější hluky, v zimě se rolety také zatahují, aby vám pomohly ušetřit za vytápění. Přes rolety v zatažené poloze může proudit vzduch, takže bez problému můžete větrat. Díky svému kovovému materiálu je také zatahujte, když na delší dobu opouštíte dům, budou pomáhat chránit váš majetek před zloději.

jak vybrat okna

jak vybrat okna

jak vybrat okna
Foto: almma.cz