Proč se rozhodnout pro bydlení ve srubu

Bydlení ve srubu není jistě pro každého. Chce to odvahu a vztah k přírodě. Ne že by byl život ve srubu dobrodružstvím, žije se tam podobně jako v každém druhém domě, ale udělat první krok k uskutečnění svého snu, to je odvážné. Už dávno totiž neplatí, že srub potřebuje lesy a louky.

bydlení ve srubu
Foto: woodlife.cz, Roubenka Lituše

Srubové domy nejsou typické do městské zástavby, ale dnes je možné umístit tento způsob života do jakékoli lokality. Třeba i do města. Čím dál častěji můžete vidět originální srubové stavby, které typickou romantickou představu srubu připomínají jen zdánlivě, ve skutečnosti se podobají více moderním domům. Pokud ale toužíte po tradičním srubu s medvědí kožešinou před krbem, nikdo vám v tom bránit nebude, možností máte nespočet, jednou z nich jsou sruby na klíč.

srub
Foto: woodlife.cz

Řekni srubovým domům ano

        
Nespornou výhodou je tak trochu odlišný život, od typického rodinného domu. Rozdíl můžete cítit na první pohled, budete si připadat zdravější a tak nějak více v pohodě. Je to zejména díky dřevu, které vás obklopuje. U srubů je těžké narazit na uzavřené místnosti, které jsou obklopeny polystyrenem a zateplovací hmotou. Ve srubu se tak nějak lépe dýchá právě proto, že může dýchat i srub.

srub
Foto: woodlife.cz

Výhodou je i unikátnost podobné stavby. Sruby a roubenky nejsou prozatím nic běžného, proto se za nimi lidi neustále ohlížejí a chtějí vědět víc. Dokud opět nesplynou s tradičním pohledem vesnice či periferie máte zaručenou stylovost, kterou jinak nezískáte jednoduše. Bydlení ve srubu je vhodné i pro ty, kteří se snaží pomáhat přírodě, kde se dá, jedná se totiž o ekologický typ bydlení. Srub je prakticky celý zkonstruovaný pouze ze dřeva, což zaručuje možnost obnovitelnosti materiálu. Také se při jeho stavbě nevyprodukuje tolik zdraví a přírodě škodlivých látek, jako je tomu u jiných typů stavebního materiálu. Na závěr také ekonomický důvod. Sruby jsou překvapivě levnější, než klasický rodinný dům, který je zděný. Peníze neušetříte ani tak na materiálu, jako spíše na lidech, ti nemusí stavět dům rok. Srub se většinou vyrobí během několika málo měsíců a do 30 dnů je postavený.