Ratanový zahradní nábytek

Umělý ratan – velmi populární zahradní nábytek, s velmi dobrými užitnými vlastnostmi a velkými záludnostmi pro kupujícího, který se nevyzná.

ratanovy-nabytek
Foto: Mountfield.cz, Ratanový nábytek

Zahradní nábytek z umělého ratanu může být docela vynikající alternativou, ale může být také obrovským zklamáním.
Při nákupu zahradního nábytku z umělého ratanu musíte být ještě mnohem obezřetnější, než při nákupu ostatních druhů zahradního nábytku. Na trhu najdete zcela odlišné kvality (na pohled téměř nerozeznatelné!).

Pojďme si velmi stručně vysvětlit, v čem je problém a na co si dát pozor.
Konstrukce zahradního nábytku – na trhu najdete nábytek z umělého ratanu na různých konstrukcích.
Nejlevnější (velmi často prodávaná v supermarketech a hobby centrech) je dřevěná konstrukce. Ta je zcela nevhodná pro volný otevřený prostor, kde velmi rychle podléhá vlivu vlhkosti. Má zároveň mnohem nižší nosnost, ačkoli sám zahradní nábytek je těžší, hůře se s ním manipuluje. Takový zahradní nábytek nedoporučujeme kupovat vůbec. Raději volte teakový nábytek. Výrobcům a prodejcům jde jen o to získat co nejnižší cenu. Velmi často se na dřevěnou konstrukci zároveň používá i ten nejméně kvalitní a nejlevnější umělý ratan. Životnost takového zahradního nábytku může být i kratší než dvě sezóny! Dalším typem konstrukce je železná konstrukce (v lepším případě s barevným povrchem). Taková konstrukce je samozřejmě mnohem lepší než dřevěná, ale i její životnost ve volném otevřeném prostoru je omezená. Koroze v našich povětrnostních podmínkách nedovolí delší než troj až čtyřletou životnost. Navíc z takového zahradního nábytku často kape rez. Sám zahradní nábytek je těžký.

Nosnost je ovlivněna silou materiálu a frekvencí vnitřních vzpěr. Zahradní nábytek na ocelové konstrukci (barevně ošetřené) je vhodný pro prostory chráněné před přímým deštěm. Nejkvalitnější konstrukcí je konstrukce z hliníku. Životnost takové konstrukce je prakticky neomezená, i když i při této konstrukci doporučujeme počítat s různou nosností při použití různě silného materiálu.

Výplet (umělý ratan) – na světě ne několik výrobců umělého ratanu, kteří garantují životnost materiálu 5-9 let. Ale jsou i výrobci, který garantují pouze jeden jediný rok. Žádejte při nákupu jasnou a příbalovou informaci o kvalitě, vlastnostech a životnosti výpletu. Pokud vám prodejce nebude ochoten vyhovět, nebo nebude mít zcela jasno, raději jděte jinam. V každém případě je největší nevýhodou zahradního nábytku z umělého ratanu jeho omezená životnost na základě volby konstrukčních materiálů.