Tepelná čerpadla: Mýty a fakta

Už dávno nejsou tepelná čerpadla výsadou jen pár vyvolených z vyšších tříd. V dnešní době již lze toto praktické zařízení pořídit za přijatelné náklady, ne-li také za státní dotace. Před samotnou koupí přístroje je vhodné pečlivě zvážit, který typ tepelného čerpadla je právě pro vás vhodný a zda se vám vyplatí.

ilustrační foto: Pinterest.com

Aktuální trh nabízí nepřeberné množství druhů čerpadel, jejich systémů, parametrů, kvality a v neposlední řadě také ceny, avšak není dobré kupovat „zajíce v pytli“. Při výběru byste se měli řídit především radou odborníků. Rozhodně se nebojte zeptat na cokoliv, co vás zajímá. Tito mistři svého oboru budou vaším nejlepším průvodcem ve světě tepelných čerpadel a jejich příslušenství.

Výhody a nevýhody

Tepelná čerpadla dělíme zpravidla na systémy vzduch/voda a vzduch/vzduch. Oba tyto systémy mají nízké náklady na provoz. Neocenitelnou výhodou tohoto zařízení je reálná možnost získání snížené sazby na elektrickou energii.

Tepelná čerpadla vzduch/voda mají výrazně nižší pořizovací náklady, možnost kombinování s nynějším topným systémem i možnost ohřevu teplé vody. Čerpadla vzduch/vzduch se zase mohou pyšnit možnostmi chlazení v letních měsících.

Náš tip: Tepelná čerpadla Pardubice

Kotlíková dotace

Operační program Životního prostředí nyní díky podpoře Ministerstva životního prostředí, nabízí až 127 500 Kč na nový ekologický kotel nebo tepelné čerpadlo ve vaší domácnosti. Částku je možné použít na zdroje vytápění nebo jejich instalace, úpravy spalinových cest nebo novou či zrekonstruovanou otopnou soustavu. Pokud tak byla počáteční cena tepelného čerpadla bariérou, dnes už nemusíte zvažovat, zda zvolit tepelné čerpadlo nebo kotel.

Pro bližší informace je vhodné navštívit příslušný krajský úřad. Vyřízení samotné žádosti trvá přibližně 30 pracovních dnů, dále následuje generování a podpis smlouvy s žadatelem kotlíkové dotace.

Odborníci na slovo vzatí

Najít spolehlivého dodavatele kvalitních produktů, je mnohdy náročné. Společnost Tramonta Klima však zajistí odbornou konzultaci ještě před koupí tepelného čerpadla a spolehlivě vyřídí jeho dodávku a kvalitní montáž společně s úklidem. Samozřejmostí je také následný servis. Již mnoho let jsou zákazníci společnosti Tramonta Klima spokojeni v oblasti vytápění, větrání, rekuperace i chlazení – klimatizací.