Vysoušení novostaveb

Nastěhovali jste se do nového bytu v novostavbě nebo jste si postavili baráček a začali se vám na stěnách objevovat nevzhledné mapy, plísně a je všude cítit vlhkost? To se u novostaveb stává, zvláště pokud se nenechaly důkladně vyschnout. Jak novostavbu vysušit zbavit nadměrné vlhkosti? To se dočtete v našem článku.

zdivo mokré

První sezóna v novém domě

První sezona v novém domě nebo bytě, který je součástí novostavby je většinou obdobím, kdy se objevují malé i větší nedostatky vzniklé s rychlou výstavbou, kdy objekt nestihl důkladně vyschnout, byl uzavřen okny a vlhkost se drží uvnitř objektu.

Vlhkost, která měla být vysušena přirozeně nebo pomocí vysoušeče vlhkosti, začne způsobovat rosení oken, vzduch jako v prádelně a vznik plísní. Nábytek se začne kroutit, podlaha zvedat a dveře přestanou sedět. To vše je v důsledku vysoké vlhkosti.

Novostavby v mnoha případech nejsou dostatečně vysušeném, což vede k vysoké vlhkosti a následnému vzniku plísní. Při dokončování stavebních prací je nezbytné objekt vysušit, a to ještě před tím než dojde k instalaci všech součástí náchylných na vlhkosti.

Vlhkost vznikající lidskou činností

Vlhkost se u novostaveb nemusí objevovat pouze z důvodu nedostatečného vysušení, ale také vedením domácnosti a nedostatečným větráním. Naším pobytem a pobytem našich domácích mazlíčků i výskytem rostlin se produkuje určité množství vzdušné vlhkosti.

Vlhký vzduch se pak na chladnějších místech promění ve vodu a začnou tak vznikat kapky, mapy a následně plísně. Nejčastěji jsou taková místa na zdech, kolem oken a balkonů. Nadměrná vlhkost nejen ničí nábytek a narušuje konstrukce, ale také je škodlivá pro naše zdraví.

vysoušeče

Podmínky vysoušení novostavby

  1. Dostatek času na vyzrání – materiál jako je beton, malta a anhydrit je potřeba nechat vyzrát a vysušit postupně, je tak nutné vysoušení zdiva naplánovat a zvolit pozvolný postup, jinak může dojít k výrazným škodám.
  2. Celou stavu uzavřete – při vysoušení musí být objekt dokonale uzavřen, jinak by docházelo k vysoušení okolí domu a celý proces by byl zdlouhavý a bez efektu.
  3. Dostatečná teplota – vysoušení je potřeba provádět za dostatečné teploty, alespoň 15°C jinak by vysoušeče pracovaly naprázdno a nedocházelo by k efektivnímu vysoušení.

Vysoušet můžete sami nebo s odborníky

S současné době jsou vysoušeče zdiva běžně k půjčení u firem orientujících se na vysoušení a odstraňování vlhkosti z objektů. Pokud ovšem svěříte vysoušení odborníkům, získáte propracovaný plán vysoušení, který povede k dokonalému vysušení novostavby.

Součástí plánu je také volba nejvhodnějšího opatření k vysušení novostavby a také vstupní prohlídka, během které se provádí vstupní měření vlhkosti. Na základě prohlídky a měření se vybraný přístroj umístí na optimální místo, aby se docílilo největší efektivity vysoušení.

Firmy mají většinou k dispozici různé druhy vysoušečů jako jsou odvlhčovače, ventilátory, topení a mohou na vysoušení novostavby využít několik přístrojů najednou. Vysoušení se tak maximálně urychlí a následky vlhkosti nemusí být tak dramatické.