Zimní zahrady

Poslední dobou velmi oblíbené zimní zahrady nabízí svým uživatelům spojení s přírodou v průběhu celého roku. Je určitě velmi lákavé, zvlášť při předlouhých zimách posledních let, mít každé ráno na očích svěží a kvetoucí zeleň. Ale co bychom měli mít v souvislosti se zimními zahradami na paměti?

Zímní zahrady fotografie
Foto: Housetohome.co.uk – zimní zahrady

Počítejte se zimní zahradou od počátku

V ideálním případě, je dobré se zimní zahradou počítat už v projektu domu. Je jí třeba věnovat na pozemku zvláštní strategické místo – nejlépe orientované na jih nebo na západ, protože tato lokalizace zaručuje nejvyšší prosvětlenost a nejdelší dobu využití. Zimní zahrada by se také měla svojí architekturou přizpůsobit vzezření domu. Může být pojata jako část terasy nebo může přiléhat k celé stěně domu – nebo klidně může nabývat tvaru písmena L a přiléhat ke dvěma stěnám, pokud jedna z nich není orientovaná na sever.

Ujasněte si účel zimní zahrady

Nejefektivnější je, pokud je zahrada víceúčelová. To znamená, že není určena jen pro pěstování rostlin, ale je i součástí obytného prostoru a také částečně plní účel energetický – využívá sluneční energii zásluhou přeměny krátkovlnného světelného záření uvnitř zahrady na dlouhovlnné, které nemůže unikat zpět do prostoru. Zahrada je pak jakýmsi energetickým nárazníkem, čímž se snižují tepelné ztráty prostoru nacházejícího se za zahradou.

Někdy těžko všechny zmíněné základní funkce prokombinujete. Tak například, hodláte-li pěstovat tropické rostliny, těžko zároveň v zahradě vytvoříte příjemné místo k odpočinku a k posezení. Konstrukce bude po celý rok čelit vysoké vlhkosti, v létě zde bude extrémní dusno. Pro tento účel musíte vybrat vhodné technologie a konstrukční řešení, aby zahrada mohla dobře fungovat.

Nepřežeňte to se zelení

Méně velkolepě pojaté zahrady mohou být plnohodnotnou obytnou místností, ale za tímto účelem by měly mít alespoň 15 m² v půdorysu a měly by být v zimním období vytápěny. Toho je možno docílit zavedením radiátoru, kdy je topení jednoduše protáhnuto z vedlejších místností. Tento způsob vytápění ale má svoje mouchy – je to všem na očích a působí to v zimní zahradě dost nepatřičně. Více se doporučuje systém podlahového topení nebo pomocí podlahových konvektorů.

zimní zahrada
Zdroj: www.trendzona.com, zimní zahrady fotografie