Zkroťte náklady za energie v domácnosti. Poradíme, jak na to.

Rostoucí ceny energií společně s vysokými tepelnými úniky starších domů vedou k vyšším nákladům za vytápění. Abychom život nepodřizovali pouhému utahováním radiátorových ventilů, je nutné neřešit důsledek ale především příčinu vysokých účtů. Nepřestávejte číst a dozvíte se, jak zvýšit energetické úspory v domácnosti.

Foto: pexels.com

1. Omezte tepelné ztráty

Naprosto největším zdrojem tepelných úniků jsou netěsná okna, nezateplené stropy, obvodové zdi a střecha. Víte, že komplexním zateplením rodinného domu snížíte energie za vytápění až o 80 %?

Ke komplexnímu zateplení domu se pojí výměna oken a vstupních dveří. Okna nemusí být nutně plastová, využít lze také dřevěná eurookna či hliníková okna. Podmínkou správného výběru jsou vždy vhodné parametry s nízkou prostupností tepla, kterou umožní vícekomorová konstrukce oken v kombinaci s izolačními trojskly.

Neméně důležitá je izolace střechy a obvodových zdí. Současně nejpoužívanějším izolantem je polystyren. Ten však není jediný. Výborné izolační vlastnosti a přitom prodyšnost poskytují například minerální vaty.

2. Vyměňte starý kotel a optimalizujte otopnou soustavu

Druhým krokem po snížení energetických ztrát je instalace efektivnějšího zdroje vytápění. Ať už se rozhodnete pořídit plynový kondenzační kotel nebo automatický zplyňovací kotel na pevná paliva, jedno je jisté, rozhodnutí vyměnit kotel přispěje k úsporám za vytápění. Moderní zdroje vytápění totiž disponují mnohem vyšší účinností při stejné, ne-li nižší spotřebě energií.

K výměně kotle nezapomeňte optimalizovat celý otopný systém. To znamená především výměnu radiátorů a teplovodních tras. Výměna otopného systému, kromě samotné modernizace, přináší vyšší efektivnost vytápění a s tím opět spojené úspory.

3. Porovnejte dodavatele energií

Jakmile zkrotíte tepelné ztráty a optimalizujete otopnou soustavu, přichází čas na revizi dodavatelů elektřiny a plynu. Je totiž pravděpodobné, že dlouhá léta odebíráte energie od dodavatelů, kteří již dávno nemusí být cenově výhodní. Díky liberalizovanému trhu totiž změna dodavatele energie může přinést roční úspory až ve výši několika tisíc korun ročně.

4. Do šetření energií zapojte celou rodinu

Víte, že nejvíce teplé vody spotřebujeme na osobní hygienu? Například sprchováním místo napouštění horké vany ušetříme více než 60 % teplé vody. Mysleme i na drobné návyky. Zastavením vody během čištění zubů ušetříme během dvou minut až 20 litrů vody!

Vždy však pamatujte, že šetření energie v domácnosti by se nemělo v rodině obrátit na posedlost a komandování, ale spíše v životní styl, který dobrovolně přijme každý člen rodiny.