Do kuchyně posuvné dveře, nebo lítačky?

Pokud uvažujete o tom, že kuchyni oddělíte od ostatního interiéru dveřmi, nabízí se vám mnohem více možností, než je tomu s jinými místnostmi. Pojďme se na některé z nich podívat. Za nejlepší možnosti považujeme prosklené nebo skleněné posuvné dveře, případně lítačky.

kyvné dveře
ilustrační foto: solodoor.cz

Jestliže si v kuchyni dáváte záležet na přípravě jídel, a chcete mít proto klid, nebo pokud naopak nechcete, aby výpary z kuchyně tak silně zasahovaly do obývacího pokoje či jídelny, přirozeně se nabízí možnost kuchyni oddělit dveřmi. Jenomže jakými?

Zde jednoznačně doporučujeme odvahu. Klasické dveře s klikou nejsou v tomto případě dobré řešení. Nejenže neprakticky zasahují do prostoru, ale navíc je stejně ani nebudete pokaždé pečlivě dovírat – mezi kuchyní a zbytkem bytu se i při vaření chodí příliš často na to, abyste byli pokaždé tak pečliví. Nehledě na fakt, že můžete mít plné ruce talířů nebo nést tác.

Co třeba posuvné dveře?

Prosklené nebo skleněné posuvné dveře mají řadu výhod – jsou velmi elegantní, šetří místem, dají se ovládat konečky prstů a prosvětlí celý prostor. Nevýhoda je jediná – musíte mít kam je posouvat. Pokud však nemáte stěny ověšené sbírkou obrazů, nebývá to žádný problém. Co se rozměrů vchodu do kuchyně týče, žádný strach – existují posuvné dveře dvoukřídlé i jednokřídlé.

Anebo lítačky?

Patříte-li ke střední nebo starší generaci, mohou vám lítačky evokovat kuchyni a jídelnu rekreačního střediska ROH, odkud se přivalí neurvalý a neochotný číšník. Tam jsme se s lítačkami setkali prvně. Ale zapomeňte na to – doba, design i mravy od té doby velmi pokročily. Dnes není problém si vybrat z bohaté nabídky lítaček, které váš interiér naopak zútulní. Jejich hlavní výhodou je snadné otevírání – otevřete je klidně kolenem, ramenem čí loktem, a to v jakémkoli směru. Tuto praktičnost oceníte, jakmile z kuchyně ponesete nedělní oběd nebo jakmile po něm budete nádobí sklízet.