Jak na malou koupelnu

Koupelna je místnost, ve které můžeme trávit velmi příjemné chvíle, zvláště když je tento prostor funkčně i esteticky dobře vyřešen.

koupelna RAVAK
Foto: ravak.cz

Ne vždy ovšem máme k dispozici tolik prostoru, kolik bychom potřebovali. Právě naopak, na koupelnu v bytě často nezbývá mnoho místa, a my tak musíme přemýšlet nad tím, jak efektivně využít každičký centimetr čtvereční. Malá koupelna, to je velká výzva! Přinášíme vám pár praktických tipů, jak si s malým prostorem koupelny poradit.

Mít či nemít, to je takřka hamletovská otázka, která nás při zařizování koupelny může pořádně potrápit. A řeč je o vaně! Čím menší koupelnu máme, tím spíše si tuto otázku budeme klást. Vana v prostoru zabírá poměrně dost místa, a tak stojí za vážení, zda se v koupelně neobejít pouze se sprchovým koutem. Sprchový kout má menší půdorys a představuje praktické řešení, které v dnešní uspěchané době rozhodně oceníte.

Sprcha je velmi osvěžující věc, ale na sklonku dne, po namáhavé práci někdo přeci jen uvítá raději horkou lázeň a lenošení ve vaně. Pokud jste tedy ortodoxní zastánci vany, pak je pro vás nejlepším řešením vana s vanovou zástěnou. Kvalitní vanová zástěna promění vaši vanu ve sprchový kout a vy se tak nemusíte bát povodně na zemi, ani případných úrazů. Vanovou zástěnu volte ideálně z čirého průhledného skla, které nepůsobí dojmem hmoty a prostor celkově provzdušní.  Kvalitní vany a vanové zástěny vyrábí například Ravak. Investice do vany od Ravaku se vám vrátí v podobě dlouholeté spokojenosti.

Při výběru obkladu a dlažby mějte na paměti, že světlé barvy prostor opticky zvětšují a naopak tmavé barvy prostor opticky zmenšují. Proto byste měli zvolit světlé dlaždice a světlý obklad. Tmavší barvy se mohou v malé koupelně objevit pouze na menších plochách – například v rámci ozdobné mozaiky nebo v podobě koupelnových doplňků. S prostorem také můžete pracovat prostřednictvím osvětlení. Hlavní centrální světlo v koupelně mohou doplňovat bodová světla u zrcadla nad umyvadlem.

Jste příznivce radikálnějších změn? Jestliže v bytě bydlíte sami s partnerem a neplánujete rozšíření rodiny, stojí za zvážení propojení koupelnu s toaletou. Je to poměrně efektivní a módní řešení, jak zvětšit prostor koupelny a získat metry čtvereční navíc, ne každému ale spojení toalety a koupelny vyhovuje. Navíc je zde třeba brát v ohledu i platné právní předpisy, které tuto úpravu v některých případech neumožňují. Nechcete-li dělat ve své koupelně kompromisy, investujte do atypických řešení. Pořiďte si menší či asymetrickou vanu nebo sprchový kout na míru. Důležitá je také šířka a hloubka umyvadla. Atypické řešení vám umožní mít v koupelně vše, co chcete, aniž byste slevili ze svých nároků.

Fotogalerie malých koupelen

foto koupelny

foto skříňky koupelnové

koupelna

mini koupelna se sprchovým koutem

malé koupelny tipy inspirace

Ravak

mini koupelny
Foto: ravak.cz