Jak vybrat podlahu
I když máte možná již nějakou představu, přečtěte si v tomto článku několik tipů, které vám pomohou ujistit se, že si pořídíte takovou podlahu do vašeho bydlení, jakou chcete, a zároveň potřebujete.
Jak vybrat podlahu? Zahoďte předsudky
Mnoho lidí si při výběru řeknou, že ji budou vyhovovat jen dřevěné podlahy a nic jiného. Jiní dávají přednost snadné údržbě a uchylují se pouze k laminátu. Někteří si zase říkají, že je nejpraktičtější vinyl, ale jak vybrat podlahu? Než se jakkoliv rozhodnete, projděte si co nejvíce stylů a povrchových úprav. Nebojte se odložit své předsudky a pro každou místnost vybrat jiný typ s moderní povrchovou úpravou, krásným vzhledem, snadným čistěním i vysokou odolností.
Rozpočet
Než se pustíte do výběru krytiny, změřte ty místnosti nebo oblast, kam podlahu budete pokládat, a zároveň si stanovte částku, kterou jste ochotni za podlahu utratit. Při stanovení rozpočtu nezapomeňte také na další položky a doplňky (např. izolační podložka, lišty apod.), které budou k podlaze nezbytné.
Výběr podlahy podle místnosti
Ne do každé místnosti lze položit jakoukoliv podlahovou krytinu. A do každé místnosti je třeba vybrat takovou podlahu, která vám bude zajišťovat nejen pohodlí a bude mít hezký vzhled, ale bude také splňovat různé požadavky (např. odolnost podlahy proti rozlitým tekutinám v kuchyni).
Vstupní chodba – odolnost na prvním místě
Skrze vstupní chodbu lidé vcházejí do interiéru bytu či domu, proto je nutné, aby položená podlaha splňovala vysoké nároky týkající se odolnosti a snadné udržovatelnosti. Do těchto prostor proto vybírejte takové podlahy, které těmito vlastnostmi disponují. Ideální jsou např. plovoucí laminátové podlahy, které jsou přizpůsobené na vyšší zátěž, dále PVC, linoleum či zátěžový koberec.
Kuchyně – nejvíce vytížená místnost v interiéru
Kuchyně patří k nejvíce zatěžovaným místnostem, kde stále hrozí, že se něco rozlije, upadne na zem apod. Je tedy potřeba použít takovou podlahovou krytinu, která bude odolná proti každodennímu provozu, vlhkosti i opakovanému čistění. Do kuchyně se doporučují krytiny jako linoleum, PVC, laminátové podlahy i keramická dlažba.
Koupelna – místnost se zvýšenou vlhkostí
Koupelna – místnost, kde každý den provádíme základní hygienické potřeby. Jelikož je zde voda důležitým prvkem, vzniká zde vlhkost, která činí z koupelny prostředí představující výzvu. K tomu musí být přizpůsobená také podlaha, která musí být odolná jak proti vodě, tak i vzniklé vlhkosti. Takže je ji potřeba vybírat opravdu pečlivě. Ideální je např. keramická dlažba nebo teakové dřevo.
Ostatní místnosti
Do ostatních místností je také třeba přemýšlet nad výběrem vhodné podlahové krytiny, avšak není třeba klást na ně takové nároky jako u podlahy do kuchyně, koupelny nebo chodby. Obývací pokoj je středem domácnosti, takže je vhodná víceúčelová podlaha, která bude odrážet váš životní styl a rovněž snese řadu různých činností. Ložnice zase patří k místnostem, které vymezují váš osobní prostor. Proto se doporučuje vybírat takovou podlahovou krytinu, která bude příjemná vzhledově, ale i na dotek.
Dětský pokoje jsou kapitolou sami o sobě, neboť hodně záleží na tom, jak staré děti máte. Pokud jsou malé, pak je pravděpodobné, že většina her a dětských činností budou probíhat právě na zemi. V tom případě se doporučují teplé podlahové krytiny jako korek, linoleum nebo koberec. U větších dětí, kteří většinu času již netráví na podlaze, můžete vybrat buď koberec, nebo jakoukoliv plovoucí podlahu.
Pokud si nevíte stále rady s výběrem vhodné podlahové krytiny, je vhodné se o tom poradit s odborníkem, který vezme v potaz nejen designovou stránku, ale také praktičnost.