Jak vybrat správnou dlažbu a obklady do interiéru?

Obklady a dlažby jsou při vybavování bytu jedním z nejoblíbenějších prvků, jenž si zákazníci pořizují. Obzvlášť moderní jsou velkoformátové obklady, které interiér opticky zvětšují.

kuchyně
ilustrační foto: rako.cz

Základem je určení, do jakých prostor si obklad přejete položit. Je totiž rozdíl mezi tím, zda je budete mít v koupelně nebo na nějakém frekventovanějším místě jako je třeba spojovací chodba mezi místnostmi nebo kuchyně.

Podle čeho se obklady a dlažba vybírá?

Víte-li už, kde budete nové obklady mít, můžete se vrhnout na výběr konkrétního materiálu. Jedním z faktorů jeho správného výběru je jeho odolnost vůči poškození. V ní vám k orientaci poslouží rozdělení do skupin PEI. PEI 1 je dlažba, která je nejméně odolná, a na našem trhu se s ní setkáte opravdu už jen zřídkakdy. Nejvyšší a tedy i nejodolnější volbou je PEI 5, která nám zaručuje dlouhou životnost.

kuchyně
ilustrační foto: archiexpo.com

Raději více než méně

Při koupi rozhodně nezapomeňte materiálu pořídit alespoň o 10 % více, než podle předběžného plánu budete potřebovat. Využijete toho při různých opravách a prořezech. Případné dokupování chybějících částí vám totiž může zkomplikovat situace, kdy totožný materiál již nebude k dostání nebo bude vlivem různého složení daného materiálu vypadat poněkud rozdílně. I z tohoto důvodu buďte obezřetní při využíváním různých výprodejových akcí, kdy snadno můžete narazit na nedostatek dalšího materiálu.

kuchyně
ilustrační foto: rako.cz