LED pásky nasvítí kuchyňskou linku i podhledy v obýváku

Osvětlení pomocí LED pásků si můžete navrhnout zcela podle sebe. Jejich instalaci zvládne každý průměrně manuálně zručný člověk. Pásky mají zespodu samolepicí vrstvu, a proto je můžete lepit přímo na určený povrch. Nezapomeňte ale i na klasické světelné zdroje, které použijte do lustru jako hlavní osvětlení.

osvětlení
ilustrační foto: pixabay.com – PIX1861

LED páskům zakupte instalační lišty, které jsou kryté matným difuzorem. Tato vrstva z mléčného plastu rozptýlí světlo jednotlivých LED čipů z pásku a tím vznikne spojitý pruh světla. Instalací lišt s LED pásky vytvoříte podsvícené niky, ale můžete je umístit i pod kuchyňskou linku. Efektní je pak využít různobarevné pásky k podsvícení za televizí, nebo TV stolkem. Při sledování fotbalového utkání můžete atmosféru rozšířit do celé místnosti, když na ovladači přepnete LED pásek do zelené barvy. Akční film zase můžete sledovat s červeným podbarvením.

Skříně, zásuvky a dvířka uzavíratelných poliček vybavte dotykovými spínači. Dovnitř skříně pak na zadní stěnu nalepte led pásek. Když otevřete dveře skříně, spínač aktivuje kontakt a váš šatník bude nasvícený i zevnitř. Jedná se o velice efektní způsob využití LED osvětlení, který oceníte při každém výběru oblečení.

LED osvětlení doplňte klasickými zdroji světla

LED pásky jsou napájeny elektronickým předřadníkem, který transformuje elektrických 230 V na 24 Vdc. Při jeho výběru pamatujte na dostatečný výkon ve wattech. Každý pásek má na sobě údaj, kolik W na 1 m délky potřebuje ke svému provozu. Podle celkové délky vynásobte počet wattů a získáte tak potřebný výkon pro napájení LED pásku.

LED pásky nejsou vhodné pro nasvětlení větších ploch. Jako hlavní zdroj světla zvolte LED žárovky s klasickou objímkou nebo úsporné zářivky. Jsou navrženy tak, že osvětlují místnost do všech směrů, nevytvářejí nepříjemné stíny a neosvětlená místa. Pro detaily, jako jsou obrazy nebo barový pult, použijte halogenové žárovky, takzvané bodovky.

Kombinací více zdrojů světla vytvoříte příjemné osvětlení, které se skvěle doplňuje a vhodně posvítí při práci i odpočinku.