Možnosti rekonstrukce zárubně v interiéru

Pokud připravujete rekonstrukci interiéru, výběru zárubní a dveří byste měli věnovat dostatek pozornosti. Jde totiž o interiérové prvky, které jsou prakticky součástí stavby a jejich případná výměna není úplně bezproblémová.

obložkové zárubně
ilustrační foto: solodoor.cz

Protože zárubně a interiérové dveře by měly být v dokonalém souladu s designem interiéru, jejich volba je důležitým rozhodnutím a měla by probíhat paralelně s plánováním zařízení interiéru.

Dnešní nabídka výrobců interiérových dveří a zárubní je tak široká, že pokud budete jejich výběru věnovat dostatečnou pozornost, máte šanci docílit skvělý výsledek v podobě designově dokonale doladěného interiéru.

V rámci rekonstrukce se zpravidla musíte rozhodnout, jak naložíte se stávajícími zárubněmi. Aby byl designový výsledek rekonstrukce dokonalý, je velmi pravděpodobné, že budete chtít původní zárubně vyměnit za nové, aby dokonale ladily s novými dveřmi.

obložkové zárubně

V případně výměny zárubní za nové, doporučujeme zvážit, zda je nutné staré zárubně úplně vybourat, anebo jestli nebude výhodnější využít metodu obložení stávající ocelové zárubně novou obložkovou zárubní OOZ (Obklad Ocelové Zárubně), která se po odstranění původních pantů montuje na původní zárubeň za pomoci montážní pěny. Toto řešení dříve nebylo možné realizovat v panelových domech s užšími zárubněmi. Dnes společnost SOLODOOR nabízí model obložkové zárubně typu OOZS (Obklad Ocelové Zárubně Speciální), který byl konstruován speciálně pro obložení užších ocelových zárubní, používaných v panelácích.

Vyřezání stávajících ocelových zárubní a instalace obložkové zárubně přímo do stavebního otvoru je dražší a komplikovanější variantou, protože vyžaduje bourání, stavební ruch a špínu v domácnosti. Tato stavební úprava musí být navíc schválena a povolena majitelem domu a posouzena statikem.

obložkové zárubně

Výměna interiérových dveří a zárubní je volbou na několik let dopředu, proto se vyplatí výběr i způsob instalace důkladně prokonzultovat s odborníky, kteří vám doporučí to nejvhodnější řešení. Tyto odborníky najdete u všech dobrých výrobců a prodejců dveří.

Informace o různých typech zárubní a možnostech jejich kombinací se dveřmi, včetně podrobností o možnostech volby různých variant povrchové úpravy zárubní i dveří, najdete například na stránkách www.solodoor.cz.