“Od nového roku budu lépe spát”. Tak by mělo znít i vaše novoroční předsevzetí

Na rozdíl od pravidelného cvičení nebo zdravého jídelníčku ale zazní málokdy. Leden je přitom ideální dobou pro úpravu ložnice a napravení spánkových hříchů.

beautiful young woman sleeps
ilustrační foto: istock.com

Vystresovaní manažeři, kteří spí 4 hodiny denně a studenti učící se do rána, mají jednu věc společnou. Zahrávají si svým zdravím. Lidské tělo potřebuje denně alespoň 6 hodin spánku, jinak je náchylnější k mnoha chorobám.

Docent Manfred Walzl z Vídeňské univerzity, který se dlouhodobě zabývá problematikou spánkových poruch, upozorňuje i na další rizika. Podle něj jsou lidé, kteří dlouhodobě málo spí, až o 650 % náchylnější k nehodám.

Uomo in ufficio disperato

Člověk, který denně spí méně než 4 hodiny se totiž chová, jako kdyby měl v krvi 0,5 promile alkoholu.

Připravte sebe i svou ložnici na kvalitní spánek

Ačkoli každý potřebuje spát jinak dlouhou dobu, odborníci se shodují na tom, že naprostým základem je 6 hodin. Spánkový režim by však vždy měl být pravidelný, i o víkendu se proto vyplatí posunutí budíku maximálně o půl hodiny.

Ložnice by měla být místnost určená pouze pro odpočinek a postel obzvlášť by měla sloužit výhradně spánku. Sledování televize nebo dokonce jídlo by v ní tak mělo být tabu. Docent Walzl postel doporučuje umístit ve směru sever-jih, kvůli pozitivnímu působení magnetického pole na kvalitu spánku.

Před spaním je důležité vyvětrat, ztlumit topení a zatáhnout závěsy nebo rolety. Pokud v místnosti ani tak není dostatečná tma, může pomoci látková maska na oči. Ne každý ji ale na obličeji během spánku snese.

Naprostým základem zdravého spánku je ale kvalitní matrace. Neustálé převalování a ranní rozlámanost jsou jasným signálem, že je na čase pořídit novou.

Využijte lednových slev a šetřete peníze i svá záda

Pořízení nové matrace je samozřejmě nákladné, vydrží ale mnoho let a je to investice do vlastního zdraví. Lednové výprodeje jsou navíc skvělou příležitostí, jak si koupit kvalitní matraci a přitom ušetřit.

Například Matrace Matex mají až do odvolání výprodej vybraných typů matrací se slevou 30 % až 44 %. Vybírat můžete z matrací v rozměrech 80×200 cm, 90×200 cm, 85×195 cm nebo 80×195 cm.

Kromě toho u stejného prodejce platí akce 1+1 zdarma, kdy k vybraným modelům matrací dostanete další jako bonus. Můžete tak zařídit novou ložnici sobě i partnerovi a rodinný rozpočet tím neutrpí. U všech matrací v této akci je navíc doprava zdarma, takže odpadá i stres, jak nové matrace dostanete domů.

I přes omezené trvání akce nákup neuspěchejte a vytipovanou matraci si nejprve pořádně vyzkoušejte. V případě Matrací Matex můžete zajít do jedné z 8 prodejen v České republice a 2 na Slovensku.