Rozetové nebo štítové kování – které je pro vás to pravé

Tradiční štítové kování či moderní rozetové kování? Tato klíčová otázka vás čeká při výběru dveřního kování. Jak na to?

001mand
ilustrační foto: mand.cz

Při výběru dveřního kování před vámi leží několik otázek – jedna z těch nejdůležitějších může znít: „Štítové nebo rozetové?“ Toto téměř hamletovské dilema ale nemusí být rozhodně neřešitelné a jistě neskončí žádnou tragédií. Výběr kliky není žádná věda a s několika prostými radami se může proměnit v zábavný a tvůrčí proces, při kterém budete dotvářet to, na čem vám nejvíce záleží – váš domov!

Štítové kování je tradiční a své příznivce si získá i díky snazší montáži

002mand
V dnešní době je populárním řešením kování rozetové, milovníci tradice ale pravděpodobně zvolí kování štítové. Je rozhodně i lepší volbou, pokud renovujeme staré dveře nebo chceme našemu interiéru dodat punc starých časů. Mohutným dubovým dveřím na chalupě bude rozhodně slušet! Nemusí být ale jen řešením pro obdivovatele dob minulých. I štítové kování jde s dobou, a proto se nemusí obávat ani obdivovatelé moderního designu, které štítové kování preferují. Výhodou štítového kování je i to, že je nabízené v široké škále materiálů a s různými povrchovými úpravami. Příznivce si štítové kování získá i pro svoji nižší pořizovací cenu a snazší montáž.

Vaši fantazii možná trochu uzemní užší výběr designů a tvarů, přesto ale je z čeho vybírat. Štítové kování má své zástupce i mezi designovými produkty, které okrášlí moderní interiér, a samozřejmě si lze vybrat osobité kované či rustikální kování, které, jak bylo řečeno výše, podtrhnou tradiční kouzlo tohoto kování.

Štítové kování – změřte si rozteč!

003mand
Jediné, co je třeba si při výběru štítového kování ohlídat, je rozteč, tedy vzdálenost, která je měřena mezi otvorem pro kliku a otvorem pro klíč. Česká norma přitom rozlišuje tři základní rozteče – 72, 90 a 92 mm. Toto měření ale nepředstavuje žádnou obtíž – podívejte se jak změřit rozteč.

Rozetové kování – řešení pro moderní interiér

004mand
Rozteč nás ale nemusí trápit při výběru kování rozetového. Pro rozetové (nebo také dělené) kování je charakteristické, že se skládá ze dvou dílů – samotné kliky a rozety pro zámek. Rozetové kování nabízí širší výběr tvarů i designu. Rozety pro zámek mohou být kulaté, hranaté či dokonce oválné. Na rozdíl od štítového kování, jehož montáž je zajištěna vruty, což může být časem nedostačující, je rozetové kování ke dveřnímu křídlu přišroubované. Tato montáž slibuje delší životnost. Montážní šrouby nejsou vidět, neboť jsou překryty rozetami.

Mírnou nevýhodou rozetového kování může být vyšší pořizovací cena a složitější montáž. Přeci jen montáž horního a spodního dílu zabere více času, ale rozhodně nepředstavuje žádnou překážku. Vaši odměnou bude elegantní kování, které vkusně doplní bydlení sledující poslední trendy. V modernímu interiéru se bude vyjímat rozetové kování s hranatou rozetou, které rafinovaně podtrhne minimalistické zařízení vašeho bytu či domu, kde již hranaté tvary dominují. Pokud naopak dáváte přednost oblým tvarům, je vhodné preferovat kulaté či oválné rozety i u dveřního kování.

005mand

Štítové nebo rozetové kliky? Už máte jasno? Dveřní kování by vždy mělo odrážet charakter celkového zařízení interiéru. Několik vodítek najdete již výše. Štítové kování se primárně hodí do tradičního interiéru, rozetového do moderní. Nejedná se ale o dogmatické pravidlo, naopak. Interiérový design nezná téměř žádných hranic, a proto je často zábavné si s ním trochu pohrát a zvolit právě třeba tradiční štítové kování ve velmi moderním a originálním designu s lesklou povrchovou úpravou. Rozhodně se vaši fantazii meze nekladou!