Teplo od podlahy je nejpříjemnější

Topení lze řešit mnoha způsoby. Některé z nich jsou ale komfortnější, modernější a efektivnější, než jiné. Proč si tedy nedopřát doma příjemné teplo, aniž byste museli snášet žhnoucí topení, které vysušuje vzduch a víří prach?

podlahové topení
Foto: wittendorp.be

Člověk vnímá mnohem příjemněji teplo, které jde od podlahy, kdy je tedy teplo od nohou a současně se nejedná o zbytečně horké vytápění. Sálající radiátory přitom dnes mohou být už minulostí. Hodně lidí se při stavbách domů nebo rekonstrukcích přiklání k podlahovému topení, jako jiné alternativě vytápění. Vybrat lze ze dvou provedení podlahového topení, a to teplovodního nebo elektrického. Fungují v podstatě stejně, pouze elektrické je mnohonásobně jednodušší na pokládku.

podlahové topení

Foto: mullerelektro.cz, podlahové elektrické topení

Pokud se rozhodnete pro elektrické podlahové topení, máte pak ještě tři další možnosti. Rozlišují se totiž tři varianty elektrických topných těles, které se pokládají pod podlahu. Jednak jsou to topné kabely, které se mohou pod podlahu navinout v různé hustotě, dále topné rohože, které jsou v podstatě tvořeny kabely již zatočenými do předem stanovených kliček a zpevnění sítí. Třetí možností jsou pak topné folie, které jsou zdaleka nejtenčí, a proto nevyžadují ani žádnou extra speciální mezivrstvu mezi finální podlahovou krytinou a topením. Obvykle se mezi tyto dvě vrstvy dává pouze tenká deska.

podlahové topení
Foto: fenixgroup.cz, sada Ecofloor

Podlahové topení můžete mít doma jako hlavní zdroj tepla, nebo jen jako doplňkové topení pro zvýšení komfortu. Rozdíl je pak především v zapojení termostatů, kdy u hlavního topení se instalují dva termostaty. Jeden do podlahy, které kontroluje teplotu podlahy a druhý kdekoli do místnosti, kde měří teplotu vzduchu. Topení pak spíná pouze na základě snížené teploty vzduchu pod nastavenou úroveň. Termostat v podlaze pak slouží spíše jako pojistka proti přehřátí. U podlahového topení, coby vedlejšího topení, je pouze podlahový termostat a topení se spíná na základě teploty podlahy.