Udržujte matraci v čistotě, jen tak zaručíte klidný spánek

Chcete-li předejít vzniku alergií, měli byste častěji popřemýšlet nad čistotou své matrace. Pravidelným čištěním se totiž zbavujete nečistot a roztočů, kterým se ve špinavé matraci skvěle žije.

foto_detail_main_zoom_958_1
Foto: nabytek-elegance.cz, Multipocket matrace SILVO

Jedna matrace může obsahovat až neuvěřitelné dva miliony roztočů, kteří se každý den krmí zbytky vaší odumřelé kůže, produkují vlastní výkaly a žijí v matraci jako v království. Vy pak to všechno, co roztoči vyprodukují a i samotné roztoče vdechujete i nosíte na pokožce.

Jak se připravit už při výběru matrace?

Trpíte-li vy nebo někdo z vašich blízkých alergií, je lepší se již předem připravit na roztoče a ostatní podivnosti. Platí to i pro ty, kteří jsou obezřetní a obávají se vzniku alergií. Pokud zrovna vybíráte matraci anebo jste se rozhodli ji změnit kvůli problémům s alergií, zaměřte se na matrace, které využívají pěnové materiály. Díky svým vlastnostem znemožňují roztočům a bakteriím přebývání v matraci, na rozdíl od klasických pružinových matrací, které roztoči přímo zbožňují. Pěnové matrace je vhodné volit i pro děti, kterým tak nezpůsobíme vyšší riziko vzniku alergií. Vyrábí se také dětské matrace, například dětská matrace BOB ELAS, která znemožňuje život roztočů a dalších bakterií. Kromě toho její parametry zlepšují přidržování těla a pohodlí dětského spánku. Potah, který je součástí dětské matrace, je vybaven zipem, který umožní její svrchní část prát při teplotě 60 °C.

foto_detail_main_zoom_947_1
Foto: nabytek-elegance.cz, dětská matrace BOB ELAS

Jestliže chcete zaručit stoprocentní hygienu a funkčnost matrace měli byste ji umístit na rošt či desku, kterou může matrace neustále větrat. Tedy z obou stran. Pokud ji chcete položit na pevnou vyplněnou desku, musíte vybírat matrace, které mají větrací otvory po stranách. Přestože se životnost matrace uvádí na desítky let, z hygienických důvodů je lepší ji vyměnit každých osm let, čímž zaručíme zdraví neškodlivý prostor pro klidný spánek.

lamelový rošt
Foto: nabytek-elegance.cz, Lamelový rošt REGUL