Vana nebo sprcha? Jak vyřešit dilema malé koupelny.

Koupelna se sprchou a vanou RAVAK
ilustrační foto: RAVAK.cz

Chystáte se na rekonstrukci koupelny? Pokud je vaše koupelna malých rozměrů, zřejmě se nevyhnete dilematu vana nebo sprcha. Jakou variantu tedy vybrat?

Nalijme si čistého vína: na tuto otázku neexistuje univerzální správná odpověď. Obě varianty mají své výhody a nevýhody a správná volba se bude odvíjet především od potřeb a preferencí členů vaší rodiny. Rozhodně se tedy vyplatí k řešení této otázky přizvat všechny členy domácnosti, kteří budou novou koupelnu využívat.

V dnešní uspěchané době, kdy se náš životní styl stále zrychluje, dává stále více lidí přednost sprchovému koutu. Sprchový kout má menší půdorys než vana, takže v koupelně zabere méně prostoru. Snadno tak ušetříte místo na pračku nebo koupelnový nábytek.

Video: Jak vybrat sprchový kout

Sprchový kout je vhodný především pro mladé s dynamickým životním stylem, díky snadné přístupnosti ho ale ocení i staří lidé a lidé s různými pohybovými omezeními. Ti mohou sprchový kout doplnit praktickým sedátkem, které jim při sprchování zajistí pohodlí a bezpečí. I z ekonomického a ekologického hlediska je sprchový kout dlouhodobě výhodnější. Krátká osvěžující sprcha zajistí veškerou potřebnou hygienu a je šetrnější nejen k naší peněžence, ale i k životnímu prostředí, protože se při ní spotřebuje méně vody. Sprchové kouty se vyrábějí v mnoha rozměrech a tvarech. Nejmenší sprchové kouty začínají už od rozměru 70 x 70 cm. Úsporu místa můžete ovlivnit i výběrem správného tvaru sprchového koutu a mechanismu otevírání dvířek. Pro malé koupelny je ideální půlkruhový kout a posuvné dveře, které při otevírání nezabírají žádný prostor.

Video: Jak vybrat vanu

Ve prospěch sprchového koutu mluví řada argumentů. Přesto si ale řada z nás nedovede život představit bez příjemné relaxace v napuštěné vaně. Je to pochopitelné, relaxace ve vodě patří k těm nejpřirozenějším způsobům jak obnovit duševní a fyzické síly. Voda nás léčí, uklidňuje a povzbuzuje – zvláště když její blahodárný regenerační potenciál podpoříme nejrůznějšímu vůněmi a esencemi. Pokud se tohoto potěšení nechcete vzdát, zvolte pro svou koupelnu vanu. Jestliže ji opatříte sprchovou zástěnou, může vám kdykoliv posloužit i jako sprchový kout. Pozor ovšem při výběru tvaru vany: vyhněte se rohovým vanám, které vám ukradnou příliš mnoho cenného prostoru, a zvolte raději asymetrickou vanu.

Skvělé řešení pro malé koupelny představují speciálně vyvinuté koupelnové koncepty RAVAK. Jejich výhodou je, že jednotlivé části konceptu (umyvadlo, vana a vanová zástěna) na sebe designově i funkčně navazují, takže šetří místo v koupelně a umožňují maximální využití prostoru. Pro ty úplně nejmenší koupelny lze doporučit koncept Avocado a Be Happy. Krásný design a úsporu místa vám přinese i koncept Rosa, který je založen na asymetrické vaně. S asymetrií pracuje také koncept 10°, který s vtipným nadhledem spojuje design s užitkem.