Jak vybrat kvalitní povlečení?

Stává se Vám často, že si pořídíte krásné povlečení, které ale po pár vypráních ztratí své zářivé barvy i tvar? Příčinou může být špatně zvolený materiál. Proto Vám v následujícím článku poradíme, jak vybrat kvalitní povlečení, které bude sloužit několik let.

bílé ložní povlečení
ilustrační foto: imagebase.net

Většina z nás vybírá povlečení jen podle barvy, designu a ceny, což je zásadní chyba. V první řadě by se mělo povlečení vybírat podle materiálu, a pak by mělo následovat všechno ostatní. Materiál hraje opravdu důležitou roli, neboť dle něho se pak odvíjí kvalita samotného povlečení a samozřejmě i jeho životnost.

Jaké povlečení nebrat

Nejčastěji se můžete setkat na trhu s povlečením s polyesteru, který láká právě na nízkou cenu. Tomuto materiálu se však snažte vyhnout obloukem, protože právě tento materiál již po pár vypráních ztrácí tvar i jeho zářivé barvy. Navíc není ani prodyšný a savý, což jsou jedny z hlavních vlastností, které od povlečení očekáváme.

Mezi kvalitní materiály se řadí povlečení z bavlny, bavlněného saténu, krepu a flanelu.

Bavlněné povlečení

Bavlna patří mezi neoblíbenější materiál. Už v minulosti se využívala pro ložní prádlo a to se zachovalo až dodnes. Díky jeho příznivé ceně a skvělým vlastnostem patří mezi nejžádanější povlečení na trhu.

Bavlněné povlečení, které se řadí mezi klasické povlečení, je vyrobeno z hladké bavlny. Mezi jeho přednosti se řadí především prodyšnost, savost, pružnost a hebkost. Za nevýhodu mohou někteří považovat vyšší mačkavost materiálu. Po vyprání je tedy nutnost žehlení.

Vždy byste měli chtít bavlněné povlečení, které je vyrobeno z bavlny o vyšší gramáži (okolo 150g/m²) a je navíc zušlechtěno procesy typickými pro bavlněný satén. Díky tomu je látka pevnější, trvanlivější a jemnější na dotek. Kvůli vyšší kvalitě je ovšem také cena podstatně vyšší.

Povlečení ze saténu

Saténové povlečení se řadí také mezi velice oblíbené ložní povlečení. Je tomu tak kvůli jeho jemnosti a měkkosti. Povlečení ze saténu je utkáno z časných přízí, díky čemuž disponuje vysokým leskem, jemností a poměrně dobrou hřejivostí.

Jeho údržba je na rozdíl od jiných druhů povlečení složitější. Aby saténové povlečení vydrželo co nejdéle v původním stavu, doporučuje se ho prát naruby v jemných pracích prostředcích. Saténové povlečení výprodej se hodí pro použití v letních měsících, jelikož jeho povrch příjemně chladí. Mezi nevýhody se řadí náchylnost na drobná poškození způsobená např. zatržením.

satenove-povleceni2
Foto: JanPeri.cz, povlečení bavlněný satén Enif

Cenově vychází podstatně dráž. Vysokou cenu můžete obejít vyhledáním slevových akcí. Pokud si už vyberete nějaký konkrétní saténové povlečení, výprodej je tím pravým, jak ušetřit na vysokých pořizovacích nákladech.

Krepové povlečení

Krep se stal velice oblíbeným materiálem, neboť se nemusí žehlit. Jedná se o kvalitní tkaninu, která disponuje výbornou izolací a savostí. Jelikož se krep vyrábí ze 100% bavlny, můžete u něj očekávat vlastnosti jako u bavlny, tedy měkkost, pružnost a prodyšnost.

Krepové povlečení poznáte podle jeho povrchu, v pravidelných pruzích se střídá hladká a zvrásněná část. Ne však každý si tento krepový povrch oblíbí.

krepove-povleceni
Foto: JanPeri.cz, ložní krepová souprava

Povlečení z flanelu

Flanelové povlečení obsahuje 100% bavlněnou tkaninu, která je hustě tkaná. Povlečení je tedy jemné, pružné, měkké a prodyšné. Díky svým vlastnostem také perfektně hřeje a je velmi příjemné na dotek. Jeho velkou výhodou je vysoká savost a dobrá izolace tepla. Proto je flanelové povlečení vhodné zejména v chladných měsících.

Co se týče údržby, tak ta je složitější. Hebkosti lze dosáhnout pouze s použitím speciálních změkčovadel a aviváží. Avšak po jeho vyžehlení vydrží na rozdíl od bavlny déle hladší.

Luxusní ložní povlečení

Speciální skupinou je luxusní ložní povlečení, mezi které se řadí kromě bavlněného saténu, také damaškové povlečení, povlečení Mako Satén a Mako Jersey.

luxusní ložní povlečení
Foto: JanPeri.cz, luxusní damaškové povlečení Carmine

Bavlněný satén

Povlečení z bavlněného saténu je vyrobené kombinací bavlny a saténu. Jedná se tedy o perfektní náhradu za klasické saténové povlečení. Díky jeho skvělým vlastnostem dokáže povlečení z bavlněného saténu velice dobře v zimě hřát.

Damaškové povlečení

Povlečení vyrobené z damašku je vyrobené ze 100% bavlny nejvyšší jakosti. Během výroby je bavlněná příze zešlechtěna mercerováním. Díky této technologii má povlečení vytkán decentní proužkový vzor. Damaškové povlečení disponuje výbornými užitnými vlastnostmi jako dlouhá životnost nebo rozměrová stálost.

Mako Satén povlečení

Ložní povlečení vyrobené z Mako Saténu se řadí mezi nejjemnější materiály v této oblasti. Mako Satén povlečení je vyrobené ze 100%  čisté a česané egyptské bavlny, která prochází speciálním procesem mercerování. Díky této technologii disponuje povlečení vysokým leskem, odolností proti opotřebování, měkkostí, jemností a stálostí.

Povlečení Mako Jersey

Jedná se o ložní povlečení z bavlny s vysokou gramáží. Tento materiál je velice jemný, měkký a příjemný na dotek. Kromě toho disponuje také výbornou regulací tepla, takže během chladných měsíců dokáže zahrát a naopak v létě chladí.