5 změn, které se v roce 2017 dotknou poskytování hypoték

Rok 2017 přinese řadu novinek. Změn se dočkají i hypotéky, které prožívaly v tom loňském roce velký boom. Podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů budou v novém roce přísnější. Na úvěr na bydlení dosáhne mnohem méně zájemců. Jaké konkrétní změny rok 2017 přinese?


pixabay.com – qimono

Velký zájem o hypoteční úvěry dělá vládě vrásky. Politici se bojí, že lidé nebudou moci v budoucnu dostát svých závazků a hypotéky nebudou schopni splácet. Právě proto banky nyní zpřísňují podmínky pro sjednání úvěru.

Bonitu klienta si banky důkladně proklepnou

Neprověří-li banka dostatečně zájemce, pak podle nového zákona o spotřebitelském úvěru bude moci klient zaplatit pouze jistinu bez úroků. Jestliže dlužník již nějaké úroky splatí, bude mít nárok na jejich vrácení. Je tedy jasné, že banky si při posuzování úvěruschopnosti dají velký pozor a hypotéku nesjednají s kdekým.

Omezení 100% hypoték bude brzy příkazem

V novém roce dojde k omezení 100% hypoték. Česká národní banka doporučila těm komerčním nesjednávat úvěry ve výši 100 % hodnoty zastavené nemovitosti. Zároveň dle ČNB by banky měly hypotéky s vyšším LTV poskytovat jen minimálně. Tato omezení jsou ale prozatím jen doporučením. Zda se banky jimi budou řídit, je jen na nich. Od druhé poloviny roku 2017 by podobná rozhodnutí centrální banky měla být závazná, a to díky zákonu o ČNB.

Daň z nabytí nemovitosti je nově na kupujícím

Přísnější podmínky nejsou jediné negativum, které s hypotékami souvisí. Zájem o úvěry na bydlení jistě ovlivní i změna v podobě plátce daně z nabytí nemovitosti. Ta činí 4 % z kupní ceny a od listopadu 2016 je povinností kupujícího daň zaplatit. Výjimkou je první prodej nemovitosti. Daň není možné započítat do hodnoty nemovitosti, tudíž ji nelze financovat hypotečním úvěrem. Je zapotřebí ji zaplatit z úspor nebo jiným typem půjčky.

Vhod přijde i možnost bezplatného splacení

Nově bude možné každý rok zcela zdarma splatit 25 % jistiny. Tato změna se týká pouze smluv uzavřených od prosince 2016. Pokud již splácíte úvěr na bydlení delší dobu a chcete využít této novinky, počkejte si na konec fixačního období a využijte refinancování hypoték. Díky tomu získáte nejen možnost předčasně splatit úvěr, ale zároveň i výhodnější podmínky.

Snížení sankcí oceníte nejen v těžkých životních chvílích

Pozitivní změna, která se dotkne hypoték, je snížení sankcí. Poplatky za předčasné splacení budou moci činit maximálně 1 % ze splácené částky, avšak ne více než 50 000 Kč. S vypočítáním konkrétní výše vám pomůže hypoteční kalkulačka. Ti klienti, kteří budou muset předčasně splatit úvěr z důvodu nenadálé situace (smrt, invalidita, apod.), mají nárok na bezplatné splacení celého hypotečního úvěru.