9 pravidel bezpečného a výhodného nakupování na internetu

Na internetu se dnes dá sehnat snad úplně vše. Z pohodlí domova si můžete objednat oblečení, spotřebiče, nářadí, krmivo pro zvířata, rostliny a třeba i potraviny.

nakupování na internetu
ilustrační foto: pixabay.com – jarmoluk

Internetové obchody lákají na nižší ceny a není divu že se každým rokem právě v online prostředí uskuteční více obchodních transakcí. S narůstajícím počtem obchodů se ale také množí případy, kdy byli zákazníci podvedeni. Pokud nechcete rozšířit řady jejich řady, určitě byste si měli přečíst a zapamatovat několik jednoduchých pravidel bezpečného nakupování na internetu, dáme i tipy, jak můžete ještě více ušetřit.

Pravidla bezpečného nakupování

  1. Prověřte si důvěryhodnost obchodu. Dnes si může založit e-shop kdo chce a velmi snadno. Za krásným designem a super nízkými cenami se tak může skrývat podvodník. Držte se proto pravidla: Důvěřuj, ale prověřuj. Podívejte se na online seznamy nespolehlivých obchodníků a zjistěte, jestli právě váš obchod v seznamu nefiguruje.
  2. Vždy chtějte znát značku a původ zboží, případně si nechte doložit certifikát kvality. Některé obchody mohou nabízet i padělky, a ty určitě kupovat nechcete.
  3. Vždy si pečlivě pročtěte obchodní podmínky. Ze zákona máte právo zboží do 14 dní vrátit a každý obchodník musí do 30 dní vyřídit reklamaci. Pokud ne, můžete vyžadovat vrácení peněž. Jestliže budete reklamaci řešit a zboží posílat poštou, nechávejte si stvrzenky.
  4. Při vyplňování objednávky pečlivě vyplňte všechny údaje. Chybné údaje jako jméno, adresa apod. by mohly mít vliv na doručení zboží a mohly by být i problémem při pozdější komunikaci s prodejcem.
  5. Pokud platíte online, provádějte to jen tehdy, máte-li bezpečné připojení k internetu. Nikdy a nikomu nesdělujte vaše přihlašovací údaje do internetového bankovnictví ani údaje o platební kartě.

Pravidla výhodného nakupování

  1. Chcete-li nakoupit za ještě výhodnější ceny, používejte vždy srovnávače zboží. Pomocí nich můžete zjistit, ve kterém e-shopu nabízejí produkt nejlevněji během několika vteřin.
  2. Využít můžete také hromadné nakupování. Zde je možné ušetřit někdy i 50 a více procent z běžné ceny.
  3. Hledejte aktivně slevy a slevové kódy. Pomůže například portál slevovekody.com, kde každý den najdete nabídky slev a slevových kódu do mnoha obchodů. Aktuálně jsou k dispozici například slevové kódy kasa.cz, Bonatex, Zoot a také slevové kódy supersektor.cz (nákup nábytku) a další.
  4. Pokud víte, že v obchodě budete nakupovat opakovaně, určitě se registrujte k odběru novinek. Obchody rády nabízejí registrovaným uživatelům výhodnější nabídky.