Bydlete moderně a elegantně

Nových bytových projektů opět roste jak hub po dešti. Developeři využívají vysokého zájmu o nové byty a tak stále připravují nové developerské projekty. Například v Praze je v nabídce přes 100 projektů. Jak si vybrat ten správný, abychom bydleli bez problémů?

liberty building
ilustrační foto: libertybuilding.cz

Prověřený developer

Není nic neobvyklého, kdy zájemci zaplatí za připravovaný byt a od developera následně neuvidí ani svůj zaplacený byt ani peníze. Při výběru nemovitosti je tedy na prvním místě důležité vybírat prověřené developery.

Jak poznat kvalitního developera:

  • Má několika letou historii, není to firma založená před 3 měsíci
  • Má za sebou realizovaných několik projektů, které byly úspěšně dokončeny a prodány majitelům
  • Disponuje klientským centrem, můžete s ním komunikovat v jeho kancelářích
  • Je řádně pojištěn pro případné problémy
  • Nemá žádné finanční problémy a dluhy

Vše výše uvedené není problém zjistit na internetu a ve výpisech z rejstříků.

Záruky a reklamace

Pokud si vyberete vhodného developera, měli byste si zjistit, jaké poskytuje na nemovitost záruky a jak řeší případné reklamace. U novostaveb se bohužel po nastěhování a v prvním roce používání projeví mnoho stavebních chyb, které je třeba řešit. Mezi nejčastější problémy patří:

  • popraskání omítky
  • zatékání do suterénu nebo garáží
  • špatná zvuková izolace při měření kročejivé neprůzvučnosti
  • nedostatečnézabezpečení objektu

Tyto závady je třeba odstranit a jejich opravu by měl uhradit právě developer. Zjistěte si tedy před podpisem kupní smlouvy jak se toto řeší. Pokud bude toto na Vás, vyjde vás nový byt následně velmi draho.

velikost bytových domů

I když se to může zdát nedůležité, velikost bytového domu a s tím spojený počet bytových jednotek hraje velkou roli. Obecně těžko říci, zda je lepší bydlet v menším domě s pár bytovými jednotkami, nebo ve velkém komplexu.

U malých bytových domů je velká výhoda, že své sousedy perfektně znáte a snáze se domluvíte při řešení problémů. Nevýhodou pak bývá větší finanční náročnost na různé opravy a vylepšení domu.

Větší bytové komplexy se stovkou bytových jednotek řeší opačný problém. V tak velkém množství je těžké se domluvit a shodnout se na důležitých změnách. Na opravy je pak zase více majitelů a tím všechny opravy a vylepšení bývají pro majitele bytů levnější.