Bytové textilie. Tipy pro nákup i vhodnou péči!
ilustrační foto: Pixabay.com – Pexels
Kde si bytový textil pořídit?
Dnes prakticky všude. Najdete jej v nabídce supermarketů i menších kamenných (a mnohdy specializovaných) obchodů a objednat si je samozřejmě lze také v různých e-shopech. Prohlédnete-li si navíc weby jako Kuponer.cz, které se zaměřují na slevové akce jednotlivých obchodů, zjistíte, že můžete při nákupu bytových textilii ušetřit nemalé částky. Stačí se ostatně podívat na slevové kódy Dante, jež je možné využít v online obchodu, který se soustředí právě na prodej záclon, povlečení a dalšího bytového textilu.
Soustřeďte se především na textilie do ložnice
Kvalitní spánek je velmi důležitý pro naše fyzické i duševní zdraví. V tomto ohledu záleží zejména na jakosti postele, tzn. roštu a matrace, stejně jako na polštářích, peřinách a celkové čistotě v ložnici. Opomíjet byste ovšem neměli ani povlečení, prostěradla nebo přehozy. Ty musí být nejen hygienické, ale také příjemné na dotyk a zároveň potěchou pro oko, protože je bude vídat dennodenně.
Mnoho lidí zanedbává skutečnost, že je ložní prádlo nutné pravidelně prát. Nestačí je přitom vyprat jednou za čtvrt roku, ale jednou za týden až 14 dní! Usazují se v nich totiž bakterie. Pokud jste navíc alergiky, měli byste (především prostěradlo) měnit jednou za tři dny. Na trhu jsou ovšem k dispozici i speciální lůžkoviny pro alergiky, které jsou vyrobeny z kvalitních a zdravotně nezávadných materiálů.
Textilie vhodné do koupelny
Ručníky a osušky používáme každý den a máme je díky tomu neustále na očích. Proto by měly být nejen hebké, což zajistí jemnou péči pro pokožku, ale „sedět“ vám musí také vizuálně. Existují tudíž v různých barevných provedeních. V koupelně pomáhají dotvořit příjemné prostředí, takže jejich výběr nepodceňujte. Opět však musíme zdůraznit, že byste měli ručníky a osušky pravidelně měnit, a to dokonce jednou za tři dny. Jinak se v nich budou hromadit bakterie a tvořit plísně!
Záclony a závěsy mohou být praktické i esteticky zajímavé
Záclony a závěsy patří mezi dominantní prvky domácnosti, které navíc snoubí příjemné s užitečným. Nejenže jsou praktické, neboť chrání vaše soukromí, ale navíc se opět mohou stát výrazným dekorativním elementem interiéru. Existuje nicméně ještě jedna alternativa, a to tzv. voály, což jsou lehké mřížovité tkaniny v plátnové vazbě z hladké a ostře kroucené příze. Ve všech těchto oblastech každopádně můžete vybírat mezi přírodními látkami (bavlna, vlna, len, hedvábí) a umělými materiály.
Pořídit koberce? Existují pro i proti!
Koberce mít doma můžete, ale také nemusíte. Pro jejich pořízení hovoří skutečnost, že jsou příjemné na dotyk. Na druhou stranu to nemusí platit pro každého a takové plovoucí podlahy s vytápěním disponují totožnou vlastností. Neoddiskutovatelnou výhodou koberců je, že izolují hluk, což se hodí především ve vícepatrových domech. Někdo ovšem tvrdí, že se v nich drží prach a žijí v nich roztoči. Druzí však namítají, že naopak zabraňují prachu vířit v ovzduší. Každopádně platí, že pořídíte-li si koberec s nízkým vlasem a budete o něj pravidelně pečovat, žádné problémy by nastat neměly.
Tip na závěr: jak je patrné z předešlých řádků, bytový textil by měl být nejen praktický a vizuálně zajímavý, ale především hygienicky nezávadný. Pokud už doma máte určité textilie (především do ložnice a koupelny) delší dobu, vyměňte je za nové. K tomu by mělo dojít alespoň jednou za dva až tři roky! Staré textilie byste přitom neměli schraňovat, ale rovnou se jich definitivně zbavte.