Chystáte se malovat interiér? Poradíme vám, jak na to

S jarem přichází kromě tradičního velkého úklidu i chuť něco v interiéru měnit a vylepšovat. Jedním z nejrozšířenějších způsobů, jak snadno a rychle dosáhnout patřičné změny, je nová výmalba jednotlivých místností. S tou není třeba se vždy obracet na odborníky. Hravě ji zvládne každý z vás. Co vše budete potřebovat a pro jaké barvy se rozhodnout?

barvy
ilustrační foto: pixabay.com – amarjits

Které barvy budou vašemu interiéru slušet

Nejzásadnějším rozhodnutím pro každého, kdo se chystá změnit barvu stávajících stěn, je výběr barvy. Ačkoliv současná nabídka interiérových barev je velmi pestrá, a lze si tak vybrat skutečně zajímavé odstíny, měli bychom se i v tomto případě držet několika základních pravidel. Interiérové barvy je třeba vybírat s ohledem na proporce konkrétní místnosti. Zatímco světlé barvy nám pomáhají prostor opticky rozšířit, u barev tmavých je tomu právě naopak. Pro velké plochy bychom měli volit raději neutrální barvy, s kterými následně můžeme libovolně kombinovat pestré doplňky. V ložnici se vyhněte křiklavým barvám a naopak volte barvy přírodní a světlé, které uklidňují. Naopak v kuchyni se nemusíte bát ani křiklavě kanárkové barvy. Pomůžeme vám skvěle prozářit interiér a dá vyniknout vašemu nábytku.

Než se pustíte do práce

Pokud už máte jasno v tom, jaké barvy svému interiéru dopřejete, můžete vyrazit na nákup všeho, co budete pro práci potřebovat. Pořídit si tak můžete například barvy Delux. Nabídka těchto barev zahrnuje všechny možné barevné odstíny, takže se nebojte, že byste mezi nimi nenašli právě ten svůj vysněný. Pak už vám stačí jen zakoupit kvalitní malířské nářadí, se kterým vám výmalba interiéru půjde hezky od ruky. Zapomenout byste neměli ale ani na ochranné fólie, díky kterým účinně předejdete nepříjemnému znečištění vašeho nábytku a podlah barvou. Nejdůležitějším prvkem pro malbu jsou však pochopitelně malířské štětce. Pokud si nejste s jejich výběrem jisti, nechte si poradit od kvalifikovaných pracovníků. V některých případech se neobejdete bez praktické stříkací pistole, jindy zase budete potřebovat hned několik druhů štětců nebo válečků. Přípravu k samotnému malování proto rozhodně nepodceňujte a věnujte jí dostatek času. Odbíhat od rozdělané práce, protože v jejím průběhu zjistíte, že vám chybí některé malířské pomůcky, je nejen neefektivní, ale především zbytečné.

Jdeme na věc

Vše potřebné už máme nakoupeno a tak nám už nic nebrání v tom pustit se do práce. Při aplikaci barvy postupujte opatrně a nebojte se vyzkoušet různé druhy štětců a variant nanášení, dokud nenajdete ten nejlepší způsob, který by vám i vašim stěnám nejvíce vyhovoval. Ani po dokončení práce nezapomínejte na péči o malířské nářadí, které si následně můžete uschovat na příští rekonstrukci.