Další kolo snižování úrokových sazeb u hypoték je tady. Úroky padají až ke 2 %
Ve druhé polovině září a na začátku října se do zlevňování pustilo hned několik poskytovatelů. Navázali tak na předchozí výrazné snižování úroků z přelomu srpna a září, kdy se v některých bankách úroky dostaly k hranici 2,2 %.
Nyní se k ní přiblížili i další poskytovatelé. A někteří dokonce přišli i s výhodnějšími nabídkami. Jako například Fio banka nebo Banka Creditas, která jako první snížila sazbu dokonce pod 2,1 %.
Úrok pod 2,5 % už je běžný
V současnosti je na trhu dokonce víc než 10 bank, které zájemcům o hypotéku nabízejí úrok pod 2,5 %. Dá se proto čekat, že se k této hranici brzy přiblíží i průměrná úroková sazba na trhu.
„Je ale potřeba říct, že úroky u hypoték nejsou všechno. Zájemci o hypoteční úvěr se musí zajímat také o další podmínky a poplatky, které se pak projevují v RPSN. Tato zkratka udává roční procentuální sazbu nákladů a jsou v ní zahrnuté všechny náklady spojené s půjčkou. Přesně tak říká, o kolik úvěr přeplatíte. Je proto důležitější než samotná úroková sazba,” upozornil hypoteční specialista serveru banky.cz Martin Silný.
Pozor na pojištění schopnosti splácet
V RPSN bývají kromě úroku započítané například:
- poplatky za vyřízení úvěru,
- odhad nemovitosti
- nebo pojištění schopnosti splácet.
Právě tímto pojištěním některé banky poskytnutí nízkého úroku podmiňují. Často ale bývá dost nákladné a hypotéku zbytečně prodražuje. Podobně vás přitom dokáže ochránit i správně nastavené životní pojištění.
Nedejte se proto zlákat jen na první pohled nízkým úrokem a raději nabídky pečlivě porovnejte. Jinak se může stát, že i na zdánlivě výhodné úrokové sazbě výrazně proděláte.
A pokud nemáte čas a chuť trávit několik hodin porovnáváním hypoték, sáhněte po on-line hypoteční kalkulačce. Zadáte do ní požadované parametry hypotečního úvěru a získáte přehled nejvýhodnějších nabídek. Včetně jejich RPSN.
Pokles ještě neskončil
Přestože menší úrok automaticky neznamená výhodnější nabídku, stále platí, že současný pokles úrokových sazeb je pro všechny zájemce o hypotéku dobrou zprávou. Už proto, že s nižším úrokem jde ruku v ruce menší RPSN.
Vše navíc nasvědčuje tomu, že propad bude pokračovat i nadále. Mimo jiné proto, že nových hypoték letos v porovnání s minulými lety výrazně ubylo.
Zatímco loni si lidé za prvních osm měsíců roku vzali 65 000 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 139 miliard korun, letos banky rozdaly o 15 000 půjček na bydlení méně. A jejich celkový objem klesl o 26 miliard na 113 miliard korun.
„Mimo jiné se na tom podepsalo zdražování nemovitostí. Podle České národní banky je jejich cena zhruba o 15 % nadhodnocená. Centrální banka navíc loni zpřísnila podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů. Spousta lidí tak v současnosti nemá šanci dosáhnout na takovou hypotéku, jakou potřebuje,” vysvětlil příčiny propadu Silný.
Před drahým bydlením varovala i EU
Na nepřiměřeně drahé nemovitosti nedávno poukázala i Evropská unie. Evropský výbor pro systémová rizika totiž vydal varování, ve kterém Českou republiku upozornil na vysoké ceny domů a bytů, velký růst úvěrů na bydlení a uvolnění standardů k poskytování úvěrů.
Pokud přijde ekonomická krize, může to vést k tomu, že domácnosti nedokáží půjčky splácet. A dostanou se do finančních problémů. Česká národní banka proto už loni vydala pokyny, kterými zpřísnila podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů.
Evropský výbor pro systémová rizika tento postup pochválil. Zároveň se mu ale nelíbí, že doporučení centrální banky nejsou závazná.
Souhlasí s tím i její guvernér Jiří Rusnok. „Česká národní banka již dlouho považuje právně nezávazný charakter svých opatření proti rizikům spojeným s poskytováním hypotečních úvěrů za zdroj systémového rizika. ČR dnes patří k malé skupině zemí EU, kde orgán odpovědný za finanční stabilitu nemá možnost na zjištěná rizika reagovat právně závaznými opatřeními,“ uvedl Rusnok.
Pomoci má novela zákona
Tato situace se ale zřejmě brzy změní. Už v červnu vláda schválila novelu zákona o České národní bance, která umožní vymáhat její pokyny. Zároveň přinese výhody žadatelům o hypotéky, kterým je maximálně 36 let.
„Právě oni se díky novele dočkají zmírnění podmínek, které Česká národní banka v minulých letech nastavila. V praxi tak dostanou šanci získat vyšší hypotéku než stejně bonitní klienti, kterým je víc než 36 let,” podotkl hypoteční specialista serveru banky.cz Martin Silný.
Novelu nyní musí ještě schválit parlament a podepsat prezident. Platit by mohla už příští rok.