Hypotéka na developerské projekty a novostavby

V Praze a jejím okolí (také v pár dalších větších městech) je možné získat zajímavé bydlení v některém z developerských projektů. Jedná se o moderní byty v zajímavých lokalitách, s občanskou vybaveností, většinou v blízkosti metra. V posledních dvou letech se opět zájem o pořízení takové nemovitosti zvýšil, vzrostla hlavně poptávka po superlevných bytech, kdy tento nákup berou lidé jako výhodnou investici.

hypotéka
ilustrační foto: developerskecentrum.cz

Postup při financování nemovitosti z developerského projektu

Pořízení bydlení z developerského projektu je poněkud specifické a banky se ještě poměrně nedávno k financování této možnosti stavěly spíš odmítavě. Problém viděly v tom, že se platí něco, co ještě nestojí, není tedy ani čím ručit. Během posledních let tento svůj postoj přehodnotily a hledaly cesty, jak se do procesu výstavby nových bytů zapojit. V dnešní době se hypotéční banky dokonce stávají partnery konkrétních developerských projektů, u těch je pak pro klienty vyřizování hypotéky jednodušší a banka jim vychází maximálně vstříc.

Fáze koupě bytu z developerského projektu

Postup při získání nemovitosti, která teprve vzniká, má několik fází:

 • ústní rezervace (nezávazná, 2 – 5 dnů)
 • písemná rezervace s rezervačním poplatkem několik desítek tisíc korun (zpravidla se jedná o první splátku)
 • smlouva o smlouvě budoucí (bližší specifikace nemovitosti, úprava vztahů mezi kupujícím a prodávajícím, platební podmínky – splátkový kalendář), druhá splátka
 • kupní smlouva (po dokončení stavby a její kolaudaci, návrh na vklad do katastru nemovitostí), poslední splátka
 • V podstatě je možné vybírat z nabídky hypotéčních úvěrů, téměř vždy je nutné využít Předhypoteční úvěr, kdy není třeba ručit nemovitostí.

  Hypotéční trh v roce 2014

  V listopadu vyhodnocuje Fincentrum Banku roku v několika kategoriích. Za hypotéční úvěr získaly ocenění Česká spořitelna, Hypoteční banka (bezpečné financování převodu nemovitosti) a Fio banka, bankéřem roku se stal Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky. Hypoteční banka je už několik let jedničkou na českém hypotéčním trhu.

  Partner článku: Pokud nechcete zřizovat hypotéku, zkuste Apartmány Praha 2 Albertov – Albertov Rental Apartments