Jak do uklízení zapojit celou rodinu?

Kdo se u vás podílí na uklízení domu? Ve většině domácností je zvykem, že jedinou osobou je žena. A ač se jedná o tvrdý oříšek, dá se to vcelku lehce změnit. Chce to pár chytrých triků a podaří se zapojit celou rodinu. Pojďme se konkrétně podívat na tipy, které ženám ušetří čas a zároveň ostatní členy rodiny naučí zodpovědnosti.


ilustrační foto: Pixabay.com – Forzalaga

1) Rodinná porada
Poradu by měl iniciovat člen rodiny, který má na starosti většinu domácích prací. Jak jsme psali výše, většinou je to žena. Jakmile se podaří takovou debatu začít, je dobré zmínit, co vše v uklízení domu spočívá. Děti, ale mnohdy ani druhý dospělý člen rodiny netuší, kolik práce je třeba vykonat, aby byl domov pečlivě uklizený.

2) Rozdělení úkolů
Jakmile se rodina domluví, že se o domácí práce podělí, je třeba si rozdělit úkoly. Není nutné trvat přesně na tom, kdo co bude dělat. Jestliže někdo něco nerad dělá, nucením se nic nezíská. Děti se mohou postarat o úklid svého pokoje a umývání nádobí, naopak muž jistě rád vysaje a vynese odpadky. Díky tomu se žena může zaměřit na úklid kuchyně, wc, koupelny a utírání prachu.

3) Výběr nejdůležitějších míst
V dnešní uspěchané době je zázrak najít více volného času. Práce, škola, koníčky, výlety, odpočinek. A tak je zcela samozřejmé, že ne vždy se najde čas pro pečlivé uklízení každého kousku domu. Proto si vyberte nejdůležitější části domu, které je nutné uklidit každý týden. Rozhodně to bude kuchyň, koupelna a toalety. Dále to bude jistě činnosti jako vytírání/vysávání pokojů.

4) Odměna
Pokud vše bude probíhat, tak jak se rodina domluvila, je vhodné se i odměnit. Ať už společným výletem, materiálními dárky nebo třeba formou toho, že za vás váš domov uklidí párkrát někdo jiný. Tím samozřejmě myslíme profesionální úklidovou firmu. Chcete doporučení? Pak jistě zkuste společnost Ekologickyuklid.eu, která se zaměřuje na úklid domu Brno, ale rovněž i v Praze či Bratislavě.