Jak pečovat o pokojové rostliny během zimního období

To, že se rostliny nacházejí v domě, ještě neznamená, že není třeba jim věnovat zvláštní péči během zimy. Stejně jako o ty rostoucí venku je třeba i o pokojové rostliny správně pečovat. Jak na to?

zimní zahrada
Zdroj: http://ecofriend.com/

Méně zalévání, více světla

Přes zimu pokojové rostliny zaléváme jen mírně, tedy zhruba jednou, maximálně dvakrát za týden. Vlhkost dodáváme rostlinám i pomocí rosení listů, což se doporučuje obzvlášť pro ty umístěné v blízkosti ústředního topení. Pomoci nám v tom mohou i vlhké oblázky, které položíme do misky pod květináčem. Čemu bychom se měli během zimy vyvarovat, je přesazování, jelikož to může rostliny vysušovat. Je tedy lépe takový úkon odložit až na jaro.
Co naopak pokojové rostliny přes zimu velmi uvítají, je dostatek světla. I rostlinám, které během roku máte na stinných místech, byste se měli pokusit vyhledat světlejší místo, aby zimu přečkaly zcela bez úhony.

Když pokojové rostliny napadne škůdce

Ačkoliv se mnozí domnívají, že s příchodem zimy škůdci odcházejí, opak je pravdou. V zimě hrozí našim rostlinám mnohem větší riziko napadení škůdci než v jiném ročním období. Proto je doporučeno rostliny pravidelně kontrolovat a případné nevítané návštěvníky ihned likvidovat. Většinou vám k tomu postačí kvalitní insekticid. Mezi nejčastější škůdce, kteří mohou rostliny napadnout, patří mšice, svilušky a puklice. Nedovolte jim zničit chloubu vašich domovů v podobě nádherných pokojových rostlin.