Jaká krbová kamna pořídit na chatu

Pryč jsou doby, kdy jste mohli vybírat jen ze dvou nebo tří typů krbových kamen. Široká škála modelů, které dnes na trhu najdete, nabízí různé funkce. Kdo se v tom má ale vyznat? Pojďte se s námi podívat, která kamna vybrat do vaší chaty nebo chalupy.

kamna
ilustrační foto: mountfield.cz

Kam s nimi…

Než vyberete konkrétní typ, promyslete, kam kamna umístíte. Místnost nesmí být menší než 20 m2 a měla by být snadno větratelná. Máte v plánu vytápět jen jeden pokoj, nebo chcete krbová kamna použít k centrálnímu vytápění? Až budete mít jasno, snadno spočítáte, jak výhřevný model potřebujete.

TIP: Myslete i na podlahovou izolaci. Můžete použít skleněné či plechové podložky nebo speciální nespalnou dlažbu. Ať už vyberete kterýkoli povrch, dejte pozor, aby přečníval nejméně o 80 cm před kamny a 40 cm po jejich stranách.

Krbová kamna – klasika, která neomrzí

Chcete-li vyhřívat pouze místnost, kde budou kamna stát, vystačíte si s krbovými kamny na dřevo či uhlí. Díky dvouplášťové plechové konstrukci začnou hřát ihned po zatopení. Kromě rychlosti mají krbová kamna ještě další výhodu – topení s nimi je levnější než plyn. Ulevíte tak vaší peněžence.

Peletová kamna ušetří váš čas

Pokud si místo přikládání raději užíváte víkendovou pohodu na chatě, vyzkoušejte peletová kamna. Jednoduše nasypete palivo do zásobníku a na digitálním displeji nastavíte čas a teplotu, kterou si přejete v pokoji mít. Nemusíte trávit celé odpoledne hlídáním ohně a teplotu můžete kdykoli změnit zmáčknutím tlačítka.

Kachlová kamna – atmosféra jako u babičky

Do útulného prostředí chalupy nebo domu po prarodičích zapadnou kachlová krbová kamna. Keramický obal výborně kumuluje teplo, takže vás budou kachláky hřát ještě dlouho po vyhasnutí ohně. Vybírat můžete z široké škály barev i tvarů. Jedno mají společné všechny – dokreslí atmosféru v pokoji tak, že se vám po víkendu nebude chtít domů.

kamna

Krbová kamna s výměníkem. Vytopíte víc než jednu místnost

Pokud byste rádi využili teplo i v jiných místnostech nebo chcete pomocí kamen ohřívat vodu, zkuste krbová kamna s výměníkem. Na ně lze totiž připojit jak radiátory, tak bojler. Výhoda tohoto typu kamen spočívá především v záslepce, kterou kdykoli uzavřete otvor pro výše zmíněné příslušenství. Radiátor i ohřívač vody můžete libovolně odpojit a díky záslepce budou kamna vypadat jako ta klasická.

TIP: Ať už se rozhodnete pro jakýkoli kousek, nezapomeňte na příslušenství, které usnadní manipulaci se dřevem i popelem. Designové koše na dřevo nebo krbové nářadí se hodí také jako praktický vánoční dárek.

Do kterých kamen jste se zamilovali vy? A víte už, kam je na chatě postavíte?