Jaké existují typy saun

Když se řekne sauna, většina z nás si představí malou místnost obloženou dřevem, do které se lidé chodí vypotit. Věděli jste však, že i saun existuje několik druhů? Jaké to jsou a čím se od sebe vzájemně liší?

sauna
Foto: saunahouse.cz – typ: Espoo Charisma

Finská sauna aneb tradiční způsob saunování

Asi nejznámějším typem sauny je právě finská a není divu, vždyť to bylo právě Finsko, kde začaly vznikat první sauny moderního typu na světě. Samotné označení sauna má také finský původ a používá se pro označení malé vytápěné místnosti, která je tepelně dokonale izolována od svého okolí. O vytápění se v tomto případě starají kamna a to ať už elektrická, tak i tradiční na dřevo. Na tyto kamna bývají pro zvětšení vlhkosti v sauně mnohdy pokládány i kameny, které se polévají vodou, aby tak vznikla pára. Finské sauny si získaly svět především z toho důvodu, že jsou snadné na pořízení. V samotném Finsku má vlastní saunu snad každá domácnost. Obzvlášť oblíbené jsou menší chatky v přírodě, které slouží vyloženě k účelu saunování. Pokud uvažujete o pořízení vlastní sauny i vy, ta finská pro vás bude správnou volbou.

sauna
Foto: saunahouse.cz

Infrasauna, řešení pro každého

Máte problémy se srdcem nebo alergií a lékař vám tradiční saunu nedoporučuje? Pak je tu pro vás výhodná alternativa v podobě infrasauny. Ta je založena na principu vyzařování infračervených paprsků, které pronikají do naší svalové tkáně a zahřívají ji. Od standardní sauny se liší především v tom, že vyzařované teplo míří přímo do našeho těla a do samotné místnosti ho pronikne jen nepatrné množství, což nám umožňuje snadné dýchaní. Proto je tento typ saunování vhodný například i pro astmatiky. Infrasauna je vhodná pro každého, kdo chce zbavit svůj organismus toxických látek, celkově jej uvolnit a zregenerovat a posílit imunitu celého těla.

sauna
Foto: saunahouse.cz – prodej saun

Biosauna

Méně známým druhem saun jsou biosauny. Ty představují kombinaci tradiční finské sauny a parní. Vytápěny jsou na nižší teplotu, ale disponují větší vlhkostí. Vhodné jsou tak především pro ty z vás, kterým vysoké teploty v saunách nevyhovují nebo trpí problémy horních cest dýchacích. Těm totiž naopak biosauny velmi svědčí a pomáhají s léčbou a regenerací. Naopak nevhodné jsou tyto sauny pro osoby s vysokým krevním tlakem a poruchami srdečního rytmu. Samotné saunování se však od výše uvedených typů v ničem zásadním neliší. Vaše tělo bude opět několik minut příjemně relaxovat a přitom odplavovat z těla všechny možné nečistoty.

sauna
Foto: saunahouse.cz

Když si plánujete pořídit vlastní saunu…
Pro domácí použití jsou bezesporu nejvhodnější sauny finské, které jsou v současné době také nejrozšířenější. Jejich flexibilita, co se designu a provedení týče, je natolik vyspělá, že se sauna snadno implementuje do jakéhokoliv prostředí.