Jak je to v současné době s městským mobiliářem?

Pokud se jdeme podívat mnohými městy, rozhodně nemůžeme být nadšeni.

městský mobiliář - zastávka
Zdroj: abstore.cz, Autobusová zastávka s oboustrannou vitrínou

Je sice pravdou, že se mnoho obcí snaží o celkové revitalizace nebo o budování různých relaxačních zón, ale ne vždy je jich dostatek. A pokud už nějaká je vybudována, často je pro mnohé lidi nepoužitelná. Pokud něco chybí, nejsou to pouze základní lavičky, ale třeba taková nezbytnost, jako jsou venkovní koše. Přitom ty by měly být naprostou samozřejmostí každého města, které si potrpí na to, aby v jeho ulicích, parcích a dalších místech, bylo dokonale často. Bohužel to v mnoha městech a obcích zatím bohužel nevypadá.

Obyčejný venkovní koš dokáže ušetřit i peníze

Říká se, že příležitost dělá zloděje. A podobné přísloví by se dalo aplikovat i na člověka, držící v ruce papírek, který nemá kam vyhodit. Za normálních okolností by využil odpadkového koše, ale v tomto případě mu nezbývá nic jiného, než ho odhodit na zem. A případné náklady právě na vyčištění daných ploch mohou stát mnohem více, než několik dobře rozmístěných odpadkových košů. Ty jsou navíc často vyráběny s ohledem na svou kvalitu a životnost, a tak vydrží mnoho let.

městský mobiliář - zastávka
Zdroj: abstore.cz, Sestava 3 odpadkových košů na tříděný odpad

 Co ještě v mnoha městech chybí?

Nejsou to ale pouze koše, ale častým problémem je třeba i nedostatek odpočinkových ploch v podobě laviček. Cyklisté si naopak často stěžují na nedostatek stojanů na kole, a lidé jezdící autobusem třeba na zastávky. To vše patří mezi městský mobiliář, a mělo by být základem každého města, aby se snažilo zvelebovat své veřejné prostory i tímto způsobem. Ne každé město je v tomto ohledu natolik aktivní. Přitom případné objednání nemusí být nic složitého, jak dokazuje třeba web ABstore.cz, který se přímo na daný sortiment specializuje. A tak samotná modernizace města nemusí být rozhodně nic složitého ani náročného, jak si mnozí lidé, a to nejenom na radnici myslí.

městský mobiliář - zastávka
Zdroj: abstore.cz, Parková dvojlavička SLA01C z hliníkových profilů

městský mobiliář - zastávka
Zdroj: abstore.cz, Stojan na kola, výkyvný stěnový držák

městský mobiliář - zastávka
Zdroj: abstore.cz, Kuřácký přístřešek