Kavárna blíž, než jste doufali, aneb pořiďte si domů kvalitní kávovar

Milujete, když po těžkém pracovním dni přijdete domů, odložíte všechny starosti za hlavu, uděláte si pohodlí a na chvilku vypnete a užíváte si klid a pohodu? Pro tyto chvíle je vítaným doplňkem vynikající černá káva v pohodlí domova.

káva
ilustrační foto: pixabay.com – stokpic

Otevřete spíž a položíte si obvyklou otázku: “Dám si rozpustné nebo turka?” Jestli máte chuť na opravdu dobrou a kvalitní kávu, musíte jít do nejbližší kavárny. Ježe to si zase neužijete klid a pohodu domácnosti. Kavárna může být ale mnohem blíže, než na rohu vaší ulice. Může být u vás v kuchyni. Stačí si pořídit vlastní domácí kávovar.

I domácí kávovary dosahují v současnosti profesionálních kvalit

Technologie výroby domácích kávovarů šla v posledních deseti letech opravdu výrazně kupředu. Zatímco dříve byly domácí kávovary spíše jen imitací profesionálních přístrojů v kavárnách, dnes je situace zcela jiná. I domácí přístroje dokáží připravit kávu té nejvyšší kvality. Stále více je pak kladen důraz na rozmanitost nabídky. Domácí kavárna v současnosti může připravovat hned několik druhů káv, podle toho, na jakou máte zrovna chuť. Takže zapomeňte na otázku, jestli si dáte rozpustné nebo turka a připravte si do své slovní zásoby i další varianty kávy.

káva
Foto: pixabay.com – akunnen

2 základní možnosti – kapslové kávy nebo z čerstvě namletých zrn

Pokud budete vybírat domácí kávovary, budete se rozhodovat především mezi dvěma základními variantami káv. Každý typ připravuje kávu odlišným způsobem. První způsob je bližší profesionálním kávovarům z kaváren a restaurací. Kávovary mají vlastní nádobku na kávová zrna, která jsou čerstvě mletá a připravuje se z nich káva. Druhou možností je volba kávovaru, který připravuje jednotlivé druhy s pomocí kapslí. V kapslích je připravená směs pro různé druhy kávy. Sami si zvolte, jaký způsob pro vás bude lepší!

káva
Foto: pixabay.com – Humusak

Čerstvě namletá zrna mají svůj půvab

Kávovary pro přípravu kávy z čerstvě namletých zrn rozhodně nemusí sloužit jen pro přípravu espressa. V dnešní době jsou také multifunkčním přístrojem, který toho dokáže mnohem více. Záleží na tom, jakou finanční částku budete chtít do jeho nákupu investovat. Moderní přístroje dokáží sami našlehat mléko, například pro Latté Machiato i jiné druhy káv s mlékem. Vše se dá jednoduše ovládat na dotykovém displeji. Velmi známou značkou domácích kávovarů s čerstvě mletou kávou jsou například Delonghi kávovary.

káva
Foto: pixabay.com – eliasfalla

Obsluhu kávovarů na kapsle zvládne každý

Kávovary na kapsle jsou určené výhradně do domácí využití. K tomu je také přizpůsobena jejich obsluha, která je opravdu jednoduchá. Jediné, co potřebujete, je zapnout přístroj, zkontrolovat stav vody, vložit kapsli, zapnout a vypnout přípravu. To zvládne i malé dítě. Nejznámějším druhem kapslových kávovarů jsou kávovary Dolce Gusto, ale existují i jiné druhy. Každý výrobce nabízí desítky různých druhů káv. A dokonce i kávy ledové, které jsou ideální na léto.