Končí éra levných hypoték?

Přelom léta a podzimu loňského roku byl příslibem skutečně nízkých úrokových sazeb hypotéčních úvěrů. Ty k těmto hodnotám spěly několik předchozích let. Zároveň šlo ale také o obavy, jak to bude po novelizaci zákona o spotřebitelských úvěrech, který vstoupil v platnost 1. 12. 2016.

apartmán
ilustrační foto: pinterest.com

Ano, vyplnil se předpoklad mnohých, jež jasně sdělovali, že září a říjen jsou na delší dobu tím nejnižším minimem, jehož lze z pohledu úrokových sazeb dosáhnout. Levná hypotéka s fixací na pár dlouhých let a se zárukou výhodných splátkových podmínek.

Hypotéka s novým zákonem

Právě počátek prosince byl zlomový a již delší dobu se na to připravovaly i mnohé bankovní instituce. Došlo ke zvyšování hodnot úroků, ač o pouhé desetiny, ale i ty mohou ve výsledku zamávat s velikostí měsíční splátky a celkovými náklady.

Podmínky hypotéky se u jednotlivých poskytovatelů změnily. Se zdražováním začala nejprve Komerční banka, jíž následovaly další instituce. Z krásného loňského průměru 1,8 % se úrokové sazby začaly sápat k výši 2,29 %.

Otázkou zůstává, jak bude vypadat hypotéka v budoucích měsících, o čemž lze poměrně jasně polemizovat. Bude mít narůstající charakter. I přesto většina bank zmiňuje, že to na pokles zájmu o tento typ financování vlastního obydlí nebude mít téměř žádný vliv.

Co zapříčinilo zdražování hypoték?

Jedním z nejzásadnějších aspektů se pro nový výpočet hypotéky stal fakt, že novelizované podmínky předčasného splácení úvěrů jsou téměř oproštěny od jakýchkoliv poplatků, což doposud ve většině případů nebylo možné. Tím údajně vzrostly náklady mnohým bankovním společnostem.

Klienta samozřejmě tato informace těší, protože, když bude chtít doplatit hypotéku dříve, u některých bank za to neplatí ani o korunu navíc.

  • Air Bank
  • Fio Banka

Nakonec je možná ten správný čas, začít přemýšlet o nákupu bytu, rodinného domu či jiného typu nemovitosti. Abyste docílili těch nejlepších splátkových podmínek, bude vám nápomocna hypotéční kalkulačka, skrze niž vyfiltrujete pouze produkty s nízkým úrokem, bez skrytých poplatků a s řadou dalších bonusů.